Cat de grav este?

Diagnostic si investigare

Postata de Bianca cu 2 luni in urma.

Parenchime intracraniene fara asimetrii de structuri mediene, cu relief cortical discret accentuat fronto-parietal bilateral.
Sistem ventricular simetric, nedilatat, normotensiv. Dilatare a spatiilor perivasculare Virchow-Robin.
Secventele de difuzie si ADC nu evidentiaza arii de restrictie cu caracter patologic, infirmand ischemie acut-subacuta.
Secventele de supresie FLAIR nu evidentiaza arii de edem vasogen, infirmand procese inlocuitoare de spatiu. Rare leziuni gliotic-demielinizante infracentimetrice
supratentoriale, subcorticale, hipersemnal FLAIR-T2, nerestrictive in difuzie, nespecifice, mai probabil cu substrat hipoxic-iscchemic cronic.
Secventele de susceptibilitate magnetica nu evidentiaza produsi de degradare hematica, infirmand MAV, cavernom sau alte procese cu componenta hemoragica
intra- sau extranevraxiala.
Pe secventele angioTOF nu se deceleaza dilatatii sau stenoze cu caracter patologic la nivelul vaselor cuprinse în câmpul de examinare.
Hipoplazie a sinusurilor frontale. Rara colectii parafluide la nivelul unor celule mastoidiene in dreapta.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din descrierea data, nu pare sa fie o situatie grava. Se identifica cateva anomalii minore, dar majoritatea rezultatelor sunt in limite normale. Dilatarea spatiilor perivasculare Virchow-Robin este o afectiune benigna, de obicei. Leziunile gliotic-demielinizante pot indica o boala a sistemului nervos, dar descrierea sugereaza ca acestea sunt rare si mici, mai probabil cauzate de o conditie ischemica cronica (lipsa de sange/oxygen catre creier).

Totusi, este foarte important ca aceste informatii sa fie discutate cu un medic de specialitate care poate interpreta aceste rezultate in contextul simptomelor pacientului, a istoricului medical si a altor teste sau examene.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/alimentul-ideal-pentru-sanatatea-creierului-cat-de-des-trebuie-consumat_13388
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-iti-poti-mentine-creierul-sanatos_15286