atac de panica AJUTOR

Anxietate

Postata de liliana159 cu 15 ani in urma.

BUNA ZIUA .ESTE PRIMA DATA CIND SCRIU. AM ATACURII DE PANICA DE 8 ANII. ESTE INGROZITOR. AM URMAT TOT FELUL DE TRAT. PSHIATRICE, AM FOST LA PSHIHOLOG..DAR NU SCAP DE ATAC DE PANICA.PROBLEMA MEA ESTE CA IN AFARA DE CE SIMNT APROAPE TOATE PERSOANELE CU ATACURII DE PANICA,,,,EU FAC SI PUSEURII DE TENSIUNE CU VALORII FF MARI PINA LA 22 CU 10. FAC SI TRATAMENT DE HIPERTENSIUNE,,DAR NIMIC...SI AM APROAPE ZILNIC ACESTE ATACURII, NU POT PLECA AFARA DIN CASA..NU POT MERGE NICAIERII. SI DACA VINE CINEVA PE LA MINE,,SAU VORBESC LA TELEFON,, FAC ATAC DE PANICA... VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNE-TI DACA MAI FACE SI ALTCINEVA PUSEURII DE TENSIUNE IN TIMPUL ATACULUI DE PANICA..NU STIU CE SA MAI FAC...

Raspunsuri (63)

liliana159

acum 15 ani

BUNA ZIUA .ESTE PRIMA DATA CIND SCRIU. AM ATACURII DE PANICA DE 8 ANII. ESTE INGROZITOR. AM URMAT TOT FELUL DE TRAT. PSHIATRICE, AM FOST LA PSHIHOLOG..DAR NU SCAP DE ATAC DE PANICA.PROBLEMA MEA ESTE CA IN AFARA DE CE SIMNT APROAPE TOATE PERSOANELE CU ATACURII DE PANICA,,,,EU FAC SI PUSEURII DE TENSIUNE CU VALORII FF MARI PINA LA 22 CU 10. FAC SI TRATAMENT DE HIPERTENSIUNE,,DAR NIMIC...SI AM APROAPE ZILNIC ACESTE ATACURII, NU POT PLECA AFARA DIN CASA..NU POT MERGE NICAIERII. SI DACA VINE CINEVA PE LA MINE,,SAU VORBESC LA TELEFON,, FAC ATAC DE PANICA... VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNE-TI DACA MAI FACE SI ALTCINEVA PUSEURII DE TENSIUNE IN TIMPUL ATACULUI DE PANICA..NU STIU CE SA MAI FAC...

Toryy

acum 10 ani

La fel sunt si eu fac tensiune mare 20 120 puls nu pot respira ,ma panichez cand am musafiri cand e galagie

Oli

acum 2 ani

Ia Euromultivit 3 luni de zile si magneziu pe mine ma ajutat am si eu de 7 ani

violeta6097418

acum 15 ani

eu cred ca atacurile, asa de dese, cu sau fara puseuri de tensiune, sunt foarte greu de indurat.
Eu zic sa nu renunti cu mersul la psiholog, daca simti ca nu da rezultate cu cel la care ai fost pana acum, cauta altul (sau roaga pe cineva apropiat tie sa caute in locul tau, fiindca probabil ti-e greu sa faci acest lucru). Ideea este sa fie un psiholog cu experienta in problematica asta, si poate sa fie specializat in tehnici de hipnoterapie.

nicolae147101506

acum 15 ani

Si eu cred ca trebuie sa cauti un psiholog cu experienta, poate nu ar strica si o terapie de grup...iti aminitesti cam cand a inceput primul atac? ai avut vreo trauma inainte? o problema care te-a macinat mult timp, un necaz, o dezamagire? familia te spirijina?
Sunt multe cauze, unele aproape insesizabile la nivelul constient, care pot declansa atacul de panica. Oricum, cand simti ca incepe, respira adanc, rar, si spune-ti singura, tare sau in gand: "Totul e bine, nu se intampla nimic rau, am mai trecut prin asta si STIU ca nu mor din asa ceva!". Pare poate naiv, dar de cele mai multe ori ne ajutam singuri, prin mesaje pozitive...pentru a preveni starile de lesin sau puseurile de tensiune, freaca bine degetul mic de la mana stanga, apasa-l din toate partile, de la unghie spre radacina, pana sus, pe mana...pe acolo trece meridianul inimii, e o metoda f. buna si pentru tahicardii, stari de hipoglicemie, stres, panica...

gabriela10899046

acum 15 ani

am vazut ca nu ai mai intrat pe forum,am vbit c cineva de fapt o prima persoana interesata pana acum si vrem a constituim un grup virtual ,sa comunicam pe mess ,daca te intereseaza ,poate sunt si altii ne lasam ID ul.poate fi un inceput de facut rau nu cred ca are ce.

Elena

acum 13 ani

dane id tau sa vbb; ca si eu am atacuri de panica dese:((

torje_adi

acum 13 ani

.

Utilizator11706607868

acum 2 luni

Salutare! Sufar de atacuri de panica si somatizari din 2009.cu puseuri de tensiune .palpitatii.nod in gat.teama nejustificata.dureri in piept.samd
Am fost prin toate cabinetele medicilot.cea mai prosta alegere sa apelati la xanax.cipralex sau alte medicamente care nu ajuta nu va mai speriati.incercati sa controlati .sa gestionati gandurile negative .emotile.nu se moare din asa ceva.va spun ca in fiecare noapte chemam salvarea.imi amorteau mainile.capul.gura..ajungeam in camera de garda si acolo imi reveneam..cine are atacuri de panica sa mi scrie aici.am trecut prin aceasta tulburare si am sfaturi utile ...chiar mai bune decat ale medicilor ...

Mariana

acum 2 luni

Bună ai putea sa ma ajuți și pe mine cu niște sfaturi te rog.

Utilizator21707920016

acum 2 luni

Salut. poti sa ne detaliezi? Multumesc anticipat!

Utilizator11708370602

acum 2 luni

Buna, oare putem discuta si in alta parte multumesc!

Utilizator11710318306

acum o luna

Bună ziua, ma poți ajuta și pe mine cu niște sfaturi,am atacuri de panica de 6 anii, am luat tratament medicamentos,am făcut terapie,am fost bine 3 anii dar acum de 2 săptămâni au revenit în forță.Multumesc

Pitic

acum o luna

Buna și eu asi dori niste sfaturi

Pitic

acum o saptamana

Buna și eu a-și dori niste sfaturi

Andreea71107824

acum 15 ani

am stat si am citit toate comentariile si ma regasesc in toate...problema mea a inceput acum cativa ani,din cauza stresului...eram asa stresata incat imi venea sa vomit...pe parcurs ac***a anumite ocupatii aceste stari mi-au trecut,eram panicata doar atunci cand trebuia sa plec cu masina undeva,nu mancam nimic in ziua respectiva..intre timp m-am casatorit,am inceput sa gandesc pozitiv,totul mergea bine,imi disparusera aceste stari de panica,dar de cateva saptamani au reaparut.am plecat in oras si dintr-o data mi s-a facut rau,am vomitat,iar de atunci traiesc cu o frica groaznica sa nu mi se faca rau dak ies din casa.intr-un fel m-am izolat,nu prea mai ies nicaieri.de cateva zile parca s-a agravat si mi-e frica sa mananc chiar dak stau in casa...mi-e frica sa mananc k poate mi se face rau.imi vin in minte tot felul de lucruri..dak innebunesc,daca patesc ceva,daca mor..am frisoane,stari de voma,bufeuri...e groaznic sa traiesti cu frica asta tot timpul

COSMYNA33

acum 14 ani

m-ar interesa sa vb...
id-ul meu e [email protected]

Elena

acum 13 ani

Draga Andreea am cam aceleasi simptome ca ale tale nu pot circula in trafic mi se face rau ametesc stiu cum ie exact cum ai specificat tu dar am fost la doctor si mi sa spus doar atat atac de panica dar frirar sa fie le simt de parka as avea ceva chiar o boala aceste atacuri de panica nu ma lasa sami fac toate activitatile chiar as vrea sa gasesc p persoaan de nadejdie nu un dasta care spune>>> nu te mai gandi uita fa ceva nu e asa usor cum credeti chiar este foarte dificil si nasol rauu:((

chiuaru

acum 10 ani

vreau sa vorbim si eu am atacuri de panica asociate cu stari de voma id meu :chiuarumaria

Dyia

acum 15 ani

sa stii ca si eu fac puseurii de tensiune zilnic si acum si noaptea din somn ma trezesc ca tremur toata imi e foarte frig si am tensiunea de 160-110 .imi vine sa ma duc la toaleta am furnicaturi pe fund in cap si in maini ma doare la inima ma sufoc etc. si toate aste mi se intampla noaptea in somn pe la 4-5 dimineata e groaznic nu mai stiu ce sa ma fac . nu mai spun ca ziua e la fel sau in loc de frisoane am transpiratii abundente si ameteli de nu ma pot uita in sus .......si nu am decat 27 de ani.nasol !dac vrei sa vb pe mess da-mi de stire.
sanatate !

Pag 1 din 4