HERNIE DE DISC, PROTUZIE?

Hernie de disc

Postata de Ioana B cu 2 saptamani in urma.

buna ziua,
in urma rmn-ului efectuat concluzia:
-protuzie discala L4-L5 cu contacte radiculare recesale bilaterale
-protuzie discala L5-S1 cu contacte radiculare la nivel interrecesal bilateral.
-hemagioame vertebrale la nivel T12, l2,L5 si mica leziune cu semnal fluid cu aspect de mic chist osos adiacent platoului vertebral inferior L4.
-deshidratari discale de la L3 la S1 cu modificari degenerative de tip Modic III la nivelul platourilor vertebraleadiacente spatiului iv L4-L5

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. este destul de complex, asa ca o sa incercam sa va explicam cat mai simplu fiecare termen.

- "Protuzie discala L4-L5 cu contacte radiculare recesale bilaterale": Aceasta se refera la faptul ca discul dintre vertebra L4 si L5 din coloana vertebrala este usor iesit in afara din pozitia normala, ceea ce poate pune presiune pe radacinile nervilor din jur. "Recesal" se refera la partea din spate a canalului spinal.

- "Protuzie discala L5-S1 cu contacte radiculare la nivel interrecesal bilateral": Similara cu cea anterior mentionata, doar ca discul afectat se afla intre vertebra L5 si S1.

- "Hemagioame vertebrale la nivel T12, L2,L5 si mica leziune cu semnal fluid cu aspect de mic chist osos adiacent platoului vertebral inferior L4" - Hemangioamele sunt niste proliferari de vase de sange, in acest caz la nivelul vertebrelor. Acestea nu sunt de obicei periculoase. Leziunea cu semnal lichid poate fi un mic chist osos.

- "Deshidratari discale de la L3 la S1 cu modificari degenerative de tip Modic III la nivelul platourilor vertebrale adiacente spatiului iv L4-L5" - Aceasta indica faptul ca discurile intervertebrale dintre vertebrele L3 si S1 sunt usor deshidratate si exista modificari degenerative la platourile vertebrale, adica suprafata oaselor pe care se afla discurile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/problemele-coloanei-tratament-fara-reteta_1652
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/afectiunile-spatelui-si-gimnastica_9611