Suplimentele proteice dauneaza?

Suplimente nutritive

Postata de mircea_1611 cu 13 ani in urma.

Intrebarea mea este daca suplimentele proteice au vreun efect negativ. De ceva vreme ma duc la sala de forta si totusi sunt slab. Mananc odata la 2-3 ore serios dar tot nu ma ingras. ( mananc de foame nu din "obligatie") Am 17 ani , 1.78 si 62 KG.
As vrea sa incerc sa iau niste suplimente proteice pentru dezvoltarea muschiilor,nu in exces, dar totusi...dauneaza sanatatii?

Raspunsuri (28)

Iuli

acum 13 ani

Da, dauneaza si mai ales la varsta ta. Tu esti inca in crestere (adica in dezvoltare) de aceea nu iei in greutate oricat ai manca. Daca te uiti in jur o sa vezi ca sunt multi adolescenti in situatia ta. Mai bine ia complexe de vitamine, mai ales B-uri. Si nu te stresa, o sa vezi ca daca perseverezi la sala (fara sa exagerezi, stii ca dauneaza cresterii in inaltime si banuiesc ca mai vrei cativa centimetri daca se poate, 1m78 nu e asa mult dupa parerea mea) cu exercitii usoare, o sa dea roade. In plus, iti garantez eu ca la 20-22 de ani vei arata f bine. Bucura-te ca nu iei in greutate acum. Sa vezi ce burtica o sa faci pe la 40 de ani si ce o sa te chinui sa o dai jos :)

mircea_1611

acum 13 ani

Corect...mam gandit si la chestia cu +40 ani. Pentru mine nu este o problema greutatea ... pur si simplu vroiam sa dezvolt masa musculara. Nu vrea sa exegarez nici in masa musculara... vroiam sa incerc o luna nu mai mult sa vad ce randament au.
Daca spuneti ca dauneaza nu mai incerc si o sa fac sala pe puterile mele si pe alimentatia de acasa.

Iuli

acum 13 ani

Eu asa te sfatuiesc. Mai informeaza-te si ia o decizie matura si constienta.

cocojiambo

acum 13 ani

care-i legatura mai fato dintre stadiul de dezvoltare si .."a nu lua in greutate oricat ai manca ?"tu crezi ca in adolescenta nu te poti ingrasa ?...
Legatura dintre culturism ..si crescutul in inaltime ... ?
treaba cu 1.78 nu e mult ...ma abtin sa o comentez ca e parerea ta ..
"daca te uiti in jur o sa vezi ca sunt multi adolescenti in situatia ta".Da ..unii se numesc .."ectomorfi" ...adica sp***anogi si nu prea se ingrasa ...

Adrian

acum 11 ani

Vorbesti numai p***ai!! :)))

Daniel

acum 11 ani

Imi spui si mie cu ce dauneaza? sunt proteine nu steroizi, nu mai induceti oamenii in eroare.

Aurel

acum 13 ani

Dezvolta-ti intelecul si nu mai pune accent pe forma. Forma fara fond si-a pierdut de mult valoarea.

Joker

acum 11 ani

SUNT BUNE MA ...SUNT APROBATE DE LA MINISTERUL SANATATII ,DACA DAUNAU NU SE MAI VINDEAU ;)

Ely

acum 10 ani

Stii ca pentru un creier sanatos trebuie si un corp sanatos ?

Nebun

acum 8 ani

Sper ca esti mai destept acum fata de cum erai acum 2 ani ! Și tigarile se c***a si sunt bune la ceva? esti cam prost

mircea_1611

acum 13 ani

Sunt de acord cu ceea ce zici ,dar nu trebuie sa uiti nici de aspectul fizic. Conteaza ;)

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

daca nu contin hormoni sunt ok .poti lua de 2 ori/zi ,ideal dupa antrenament.
dar e adevarat ca astazi conteaza mai mult ce ai in buzunar.

geniultactic

acum 13 ani

Buna ziua! va contactez intr-o problema de care m-am lovit recent. Eu iau suplimente nutritive de aproximativ 2 ani, dar in regim de efort. ceea ce inseamna ca frecventez sala de forta de 4-5 ori pe saptamana. in antrementul meu nu ignor nici o grupa musculara. folosesc greutati mari. in total 20 de serii pe zi de antrenament. consum aceste suplimente in limitele inscrise pe cutie, nu abuzez. intrebarea mea este daca exista reactii adverse deoarece eu am auzit ca exista posibilitatea sa ramai steril (dpdv sexual), sa strici metabolismul, sau altceva. mentionez ca lucrez foarte intens, greutati mari si dupa cum ma simt eu, consider ca nu as putea sa lucrez la aceeasi intensitate daca nu as folosi aceste suplimente. urmaresc dezvoltare musculara, lucru care s-a si intamplat caci in decursul unui an am acumulat 16 kg de masa musculara din rezultatul combinat al efortului depus la sala si al suplimentelor ingerate. exista vreun risc la care ma supun?? care ar fi cele mai bune suplimente, si risk-free, ca sa spun asa? va salut cu respect, in speranta ca intrebarile mele vor fi solutionate de un medic, va salut cu respect, Laurian-Stefan

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

suplimentele pe baza de soia se spune ca ar putea sa strice putin raportul de hormoni in favoarea cresterii de hormoni estrogeni deci cele mai bune ar fi cele pe baza de oua si lapte care nu au nici un risc daca sunt consumate in cantitati rezonabile.cele pe baza de soia mai informeaza-te inainte sa le consumi excesiv
creatina este ok daca nu depasesti doza maxima permisa,altfel au fost cazuri de blocaj renal foarte grave

Cosmin

acum un an

16 kg nu de mușchii poate

Gabrielos

acum 13 ani

Tu te auzi frate ce vorbesti?vezi ce ai scris?16 kg masa musculara intr''''un an.....incredibil.dar,poate,adevarat,cu sustanon,decadurabolin,winstrol.non stop cu seringa''''n''''fund.altfel e imposibil.indiferent k esti mezo,ecto,endomorf.nu ai cum frate.nici dak ai lua 10feluri de proteine,arginine,creatine,ornitine,caseine,dextroze,animale,pump-uri si ce mai vrei u.merg la sala de 10ani dar asa ceva nu am auzit sau vazut niciodata.si dak tu ai deja 2ani de sala ar trebuii sa stii dak afecteaza sau nu suplimentele.

BDP

acum 12 ani

Salut.Cel mai bine zic ca daca te tot duci la sala...trebuie sa faci si sala.Trebuie sa sti cat trebuie si cum trebuie sa faci...poate de asta nu cresti.esti slab deci..repetari putine si greutate mare..si o sa vezi rezultate

Stasic

acum 10 ani

Si tigarile tot sut une, ca de altfel nu se mai vindeau! :D

Medic de Familie - Nichita Burdulescu

acum 10 ani

*cuvinte obscene in continut!

Daune:
- Dupa virsta de aproximativ 32 de ani se reduce drastic capacitatea de introducere a pulei in p***a (ca nici nu poti de culcata ce-i)
- Dereglari in tubul digestiv, in special - p***area ficatului (problemele le observi dupa virsta de aproximativ 40 ani), dischinezia biliară (reprezintă un complex de tulburări digestive de tip biliar, manifestate prin dureri în partea dreaptă a abdomenului sub nivelul coastelor)
Toate acestea le simti peste ceva timp.
Recomandari:
- Nu consuma daca nu ai 20, 21 ani
- Nu consuma in exces
- Nu consuma mai mult de 3 luni. (dupa care ar fi bine sa faci o pauza de 10 zile (profilactica) cu antrenamente usoare, si apoi daca crezi ca inca ai un corp "de p**a" si vrei sa continui cu suplimente incepi iar pentru alte 3 luni (maxim) si tot asa in ciclu.
Am fost explicit. Va Multumesc!

Cozancea

acum 10 ani

Acumularea de masa musculara se poate face prin exercitii la sala zilnice dar si cu ajutorul unor suplimente pe baza de plante care sa ajute la cresterea testosteronului din organism si in felul asta se poate rezista mai mult in timpul sedintelor de antrenament. Un astfel de supliment este si Metadrol. Eu l-am cumparat de pe sit-ul www.metadrol.ro

Pag 1 din 2