proteine creatina

Suplimente nutritive

Postata de monster cu 13 ani in urma.

Salut am 17 anii am 1.73 si 61 kg si de 6 luni de zile am inceput sa practic taekwondo si am inceput sa slabesc fumez si as vrea sa stiu daca as lua proteine creatina si sa si mananc 3-4 mese pe zii as putea sa ma ingras? daca nu cu ce as putea sa ma ingras mai rapid ca am slabit prea mult vreau sa ajung undeva pe la 70 ce imi recomandatii?

Raspunsuri (22)

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Ingrasarea rapida sau orice alta modificare rapida a corpului nu este in general sanatoasa. Daca vrei sa iti dezvolti musculatura, incearca sa ai stil de viata echilibrat, un program de antrenamente cu odihna, mancare sanatoasa. La o sala care se respecta, vei gasi un instructor care te va invata cum sa faci antrenament si cum sa mananci, dar ai rabdare pentru ca musculatura se depune greu si cu multa truda, dar se pune.

tony

acum 13 ani

azii mam dus si mam inscris la o sala si mia zis ca sa nu iau proteine si alte chestii ca eu inca sunt in crestere la 17 anii a zis sa mananc bine si sa dorm dupa sala cateva ore

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Un sfat f bun. Daca vrei iti pot recomanda si eu un instructor si o sala, dar depinde de zona in care locuiesti.

tonyy

acum 13 ani

nu sunt in romania sunt in cypru oricum instrusctoru de aici e roman

tonyy

acum 13 ani

revin din nou imi puteti spune o reteta ceva de ingrasat ce ingrasa cel mai mult si ce sa mananc

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Evita ingrasarea brusca si incepi prin a manca mai multe mese pe zi.
Nu cred ca vrei sa acumulezi grasime propriu-zis, pentru ca apoi sa apara riscul obezitatii, ci sa iti definesti mai degraba masa musculara. Unele persoane raman slabe indiferent de cantitatea alimentelor pe care le consuma, prin natura metabolismului, spre deosebire de altele... Stabileste-ti scopuri realiste si gandeste-te ca nu te poti ingrasa decat treptat. Este cel mai sanatos si nu are influente negative asupra organismului tau.
Continua sa faci sport si vei fi pe calea cea buna pentru a castiga kilogramele de calitate pe care ti le doresti.

tonyy

acum 13 ani

multumesc de sfat de maine ma las de tigarii ca din cauza lor am slabit

tonyy

acum 13 ani

revin din nou cu o problema acum acum sa zic 3 saptamanii asa era noapte afara 8-9 seara si mergeam pe afara si am pus picioru pe un canal si sa rupt canalu cu mine si am cazut cu picioru in canal si mam lovit la pulpa de ciment atunci pe loc nam avut nimika dar dupa 2-3 zile a inceput sa ma doara picioru dupa aia mia trecut si azi am vrut sa ma antrenez la sac cu picioru si cand am incordat picioru si lam ridicat sus si am lovit ma luat o durere la pulpa zici ca mia dat unu cu bata in picior si nu am mai putut calca pe el 1 minut .. ce am patit? intindere sau ce?

kamy

acum 13 ani

buna as vrea sa stiu si eu daca poate sa ma ajute careva o reteta de slabit buna ...mersii fain

Andrei

acum 12 ani

Doamna Elena am 16 ani si fac sala de 3 luni,miam luat creatina monohidrata,ce efecte secundare pot aparea daca utilizez creatina?multumesc mult...

Dr. Elena Popescu

acum 12 ani

Efectele secundare negative pe termen scurt sunt reduse atat ca intensitate cat si ca frecventa de aparitie. Acestea sunt: dureri de stomac, crampe musculare, diaree si deshidratare. Cea mai mare parte a acestor efecte pot fi evitate prin consumarea unei cantitati suficiente de apa odata cu administrarea creatinei.
Administrarea de creatina poate afecta rinichii in situatia in care exista deja o disfunctie a rinichilor sau se abuzeaza de creatina.
Se recomanda pentru administrare, cea mai mica cantitate care iti permite o imbunatatire a performantelor si a cresterii musculare.
De asemenea, se recomanda ciclizarea creatinei, adica alternarea perioadelor de utilizare cu cele de pauza.

marius

acum 12 ani

buna ziua am laut creatina de o saptamana creatina praf am o durere puternica in gat nu tusesc nu imi curge nasul doar gatul ma doare vreau sa mentionez ca intro seara am dormit cu geamul de la camera deschis si era destul de frig dar eram akoperit doar cu capul afara se poate sa fie din cauza creatinei?

sorin

acum 12 ani

e posibil sa fi constipat de la creatina.... ca de cand iau ,de cateva zile am probleme...

ionutz

acum 11 ani

am 20 de ani si mam apucat de antrenamente am 67 kg si vreau sa iau proteine pentru masa musculara {champ muscle} din germ fumez 6 tigari pe zi si daca consumi achol poti lua dupa ce sa fac ?

rada iulian

acum 10 ani

Am 16 ani,fac tenis de masa de performanta de 5 ani si merg de 1 an la sala si vreau sa iau proteine si tablete cu complex de vitamine si minerale . Poate sa imi dea un medic un sfat daaa au efecte adverse ac***a in vedere ca sunt in perioada de crestere?

rada iulian

acum 10 ani

Ac***a in vedere ca imi trebuie 1.5g/kg corp proteine iar eu n am cum sa mi iau atatat doar din mancare ar insemna 600 g piept pui

lush

acum 9 ani

bunaziua, am 17 ani si aveam 82 kg, si un metru 82 acum am slabit foarte tare deoarece nu mai fac sala. am luat o boala de inima, un fel de tahicardie sinusala si am hipertensiune arteriala momentan. ma gandeam sa ma reapuc de exercitii gimnastice mai simplute, tractiuni, flotari, alergari, coarda si as vrea sa iau niste proteine sa cresc putin mai rapid, vreau sa arat lafel de bine cum aratam inainte, si vreau sa stiu daca iau proteinele, poate afecta inima mea?

lush

acum 9 ani

fratele meu si cu mine am fost instructori de sala, stim cum se face sportul corect, vreau doar sa stiu daca mi`ar afecta inima proteina ...

Mircea

acum 9 ani

Salut numele meu este Mircea am 21 de ani 1.83 inaltime si 66 67kg nici nu depasesc si nici nu scad.. problema mea este ca nu am pofta de mancare deloc.. uneori chiar mananc forțat. . Si chiar imi doresc foarte mult sa iau in greutate sa ma ingras .. nu exagerat dar o greutate adecvata inaltimii cat si varstei mele.. chiar ma gandesc sa apelez la creatina sau proteine dar imi e frica sa nu dauneze sanatatii.. va rog ajutatima cu un sfat . Locuiesc in insulele baleare ibiza. Multumesc!

Miclea David

acum 8 ani

Incearca acestea http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/Muscle-Line-Pachet-Masa-Musculara/

Sunt foarte bune si creste masa musculara si greutatea de asemenea,dar trebuie sa fi atent la specificatii

Mult Noroc!!!!

Pag 1 din 2