Sarcina fara probele

Sarcina

Postata de ligia_bm cu 12 ani in urma.

In urma cu 2 ani am pierdut o sarcina la 28 saptamani, diagnostiul a fost preeclamsie.
Am facut toate analizele si au iesit bune. Asa ca am hotrat sa mai incarcam o data.
Acum sunt insarcinata in 29 de saptamani, suntem bine dar cu tratament pentru tensiune arteriala:
-3 pastile dopeghit pe zi
-1 pastila aspenter dimineata
-2 pastile magne B6
-2 pastile fier ( am facut analizele acuma si am lipsa de fier (sideremia 45), in rest toate bune, (nimic in urina).
-1 pastila de vitamine PREGNAVIT
Problema este ca eu am Rh-negativ iar sotul meu RH-pozitiv, cand am pierdut prima sarcina nu stiu daca mi au facut imunizarea cu imunoglobina anit D, am facut titrarea de anticorpi in fiecare luna si acuma in octombrie si mi-au iestit absenti, am facut eco 3 D si totul este bine.
Medicul meu spune ca totul este bine,am incredere in el, dar asa mai vrea o pare.
Ce sanse sunt ca sa mai apara de acuma anticorpi?
Este bine sa mai iau aspenter?
Nu afecteaza bebelusul meu atatea pastile?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicamentele sunt clasificate in categorii de risc pentru sarcina :
-A - nu s-a dovedit prin studii clinice aparitia de anomalii fetale. includ vitaminele , in dozele recomandate
-B- studiile preclinice pe animale nu au demonstrat efecte nocive pentru fat, dar nu exista studii clinice umane care sa fi evaluat siguranta medicamentului. Sunt incluse: paracetamol. cefalosporine, ampicilina, amoxicilina, metoclopramid, ranitidina
-C- studiile pe animale demonstreaza efect nociv (teraotgen) asupra fatului. Sunt incluse: ciprofloxacin, ompeprazol
-D - vor fi administrate doar in cazul unor afectiuni ce pun in pericol sarcina
-X - sunt contraindicate gravidelor de exemplu: xanax
va recomand sa mentineti tratamentul recomandat, deoarece valori ale tensiunii arteriale peste cele normale in sarcina poate avea efecte asupra dezvoltarii fetale.
Ac anti Rh se urmaresc la fiecare 4 saptamani. reactie pozitiva a acestora indica daca s-a realizat izoimunizarea ( sangele fetal cu antigenul Rh vin in contact cu sangele matern fara antigen Rh, prin microtransfuzii placentare, si determina aparitia acestor anticorpi).