cum sa reglez analizele la rezistenta la insulina?

Rezistenta la insulina

Postata de Alina cu un an in urma.

Buna ziua! De aproape 2 ani am descoperit ca am rezistenta la insulina ( analizele dupa o pauza alimentara de 12h: insulina -18, glicemia:88, homa ir- 4). In tot acest timp am mancat foarte putini carbohidrati spre deloc, sport de rezistenta si cardio ( de 4-6 ori pe saptamana) + mers zilnic, am incercat si fasting si mancat de 5 ori pe zi, am slabit 10kg, am luat tratamente- suplimente ( glucose optimizer, glucophage 500 si inositol) - si nu am nicio schimbare in 2 ani. Nu am pe nimeni cu diabet in familie.Ce mai pot incerca? Cum sa-mi scada analizele? Sunt consecventa si motivata.

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diabetul-Zaharat/rezistenta-la-insulina_7641

Alina

acum un an

Credeti ca am luat aceste tratamente fara sa fiu in evidenta unui medic specializat?

Am scris aici ca sa aud/citesc si alta parere,dar degeaba...

Utilizator11704310808

acum 4 luni

Bună! Cum ești acum? Ai reușit să crești sensibilitatea la insulina?