am probleme cu sfincterul

Refluxul gastroesofagian

Postata de delfinulmic_1975 cu 12 ani in urma.

acuma urmez un tratament cu omeprazol ,doctorita a zis una pe zi,dar eu iau cind este nevoie,am facut un bariu si in urma acestuia am fost diagnosticat cu reflux esofagian si sfincterul nu mai inchide,vreau si eu un raspuns de la un doctor de specialitate si ce se poate face in acest sens

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul bolii de reflux gastro-esofagian simptomele uşoare pot fi ameliorate prin modificarea stilului de viaţă sau prin administrarea de antiacide
Agentii medicamentoşi indicati in boala de reflux gastroesofagian includ inhibitorii de pompa de proton (de genul omeprazolului) si blocanţii H2 (Cimetidină, Nizatidină).
În cazul in care simptomele sunt severe poate fi indicată realizarea unei endoscopii digestive superioare
In cazul in care în timpul terapiei simptomele se agravează sau apar complicaţii, pot fi indicate administrarea unor doze mai mari de medicamente sau schimbarea acestora cu altele mai puternice. Medicul specialist va evalua de asemenea dieta si stilul de viaţă
În cazul agravării bolii se pot indica de asemenea efectuarea unei endoscopii digestive superioare şi a unei ecografii abdominale.
Ca modificări ale stilului de viaţa se pot enumera:
1. renuntarea la tutun.
2. modificarea alimentaţiei. Trebuie renuntat la cafea si la alcool si se indica mesele frecvente si cu o cantitate mica de alimente. Acest lucru va scadea frecventa pirozisului
3. scăderea ponderala la persoanele supraponderale.
4. adoptarea unei poziţii cu capul puţin ridicat în timpul somnului (acest lucru se poate realiza prin punerea unei paturi sub spate si sub umeri sau înăltarea saltelei în partea capului).
In cazul simptomelor severe de boala de reflux gastroesofagian este putin probabil ca schimbarea stilului de viata şi antiacidele să aducă o îmbunatăţire semnificativă şi să controleze simptomele.
Ca agenţi medicamentoşi în tratamentul bolii de reflux gastroesofagian se folosesc:
1. antiacidele ce neutralizeaza acidul gastric şi reduce pirozisul.
2. reducatorii aciditatii gastrice de genul nizatidinei, famotidinei, cimetidinei, ranitidinei, reduc cantitatea de acid in stomac.
3. inhibitorii de pompa de protoni (Esomeprazol, Lansoprazol, Omeprazol, etc.) sunt medicamente care se elibereaza cu reteta şi reduc aciditatea gastrică. Aceşti agenţi sunt de obicei utili în cazul în care antiacidele nu au avut efecte. Ei sunt de asemenea folosiţi şi in cazurile in care simptomele bolii de reflux gastroesofagian sunt severe
4. agenţii prokinetici (Metoclopramid). Agenţii prokinetici sunt administrţti uneori în asociere cu antiacidele, dar folosirea lor e limitată de efectele adverse ce pot fi uneori severe.
Tratamentul chirurgical poate fi o optiune pentru controlul simptomelor bolii de reflux gastroesofagian, dar riscul de a eşua operaţia, frecventa complicaţiilor sau efectele secundare asociate procedeelor chirurgicale le fac sa fie mai puţin preferate.