test de rezistenta la insulina

Investigatii Rezistenta la insulina

Postata de elena iuliana3 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, urmeaza sa fac saptamana viitoare testul de rezistenta la insulina. Am inteles ca voi bea 100g de glucoza dizolvate in apa si la fiecare ora, timp de 3 ore vor face recoltari.
Acceasi cantitate se administreaza si la copii si la adulti pentru ca asa au aparatele setate, cineva povestea ca i s-a facut rau in ziua in care si-a facut analiza...
Teama cea mai mare este legata de acea cantitate de glucoza.
Tatal meu are diabet tip 2, am auzit pe cineva spunand ca pentru aceasta analiza, acea ingestei de glucoza inseamna de fapt un DIABET PROVOCAT, altcineva spunea ca ar fi echivalentul unui kg de zahar... Cum reactioneaza organismul la o asemenea cantitate?
Ce pericole pentru sanatare ar insemna? Imi pun intrebari serioase daca se merita sa-mi stresez organismul suplimentar pentru rezultatul unei analize...
Am nevoie de parerea voastra, v-as fi recunoscatoare...

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Testul pomenit se numeste test de toleranta la glucoza si se indica atunci cand valorile glicemiilor sunt la limita superioara a normalului. Acest test poate pune diagnosticul de diabet zaharat sau de toleranta inadecvata la glucoza ( prediabet).
Cantitatea de zahar ingerata nu este toxica organismului; din acest punct de vedere nu aveti motive de ingrijorare.

elena iuliana3

acum 10 ani

Multumesc foarte mult!