Glucoza serica

Investigatii Glucagonom Hemoragia subarahnoidiana Encefalopatia Wernicke
+1
Vezi toate grupurile

Postata de ion16549294 cu 15 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unor analize de sange glucoza serica mi-a iesit ceva mai mare decat normal. De ex.: Valori normale 60-105, iar mie mi-a rezultat 120, adica peste maxima normala. Sunt predispusa la diabet? Am diabet? Nu stiu... Poate ma puteti ajuta...

Multumesc!

Raspunsuri (1)

vlad26

acum 15 ani

Dianita, sunt cativa medici diabetologi care raspund la intrebari de genul acesta la sectiunea de Consultatii online, iar in plus la sectiunea de Analize medicale poti sa introduci singura valoarea. Uite care ar fi rezultatul laboratorului Synevo in cazul in care glucoza serica depaseste limita superioara:
Cresterea glicemiei (hiperglicemie) se poate intalni in:
- diabet zaharat
- sindrom Cushing
- acromegalia, gigantism
- pancreatita acuta sau cronica
- encefalopatia Wernicke
- feocromocitom
- unele leziuni ale SNC: hemoragia subarahnoidiana, convulsii
- administrarea de: adrenalina injectabil, corticosteroizi, estrogeni, tiazide, fenitoina, propranolol, vitamina A
- consum alcool
- stres: emotii, soc, anestezie
- adenom hipofizar (secretor de hormon de crestere)
- hemocromatoza
- neoplasm de pancreas
- glucagonom
- afectiuni renale cronice
- boala hepatica avansata
- deficienta de vitamina B1 (encefalopatia Wernicke)
- stres acut emotional sau fizic (infarct miocardic, AVC, convulsii).
Ca atare poate fi vorba de oricare dintre afectiunile respective. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic, cred ca doar dintr-o singura analiza de tipul asta nu se poate pune un diagnostic exact, probabil va fi necesar si un examen clinic insotit si de alte analize.