Imi este frica de depakine?

Depresie

Postata de Bogdan cu un an in urma.

Buna ziua , vreau sa va spun despre mine de multa perioada de timp ma lupt cu o depresie crunta care nu imi da pace mai exact sunt trist cam 80 la suta din timpul zilei , imi trec pri minte numai ganduri
Despre moarte , un viitor nesigur ,ma cert cu toata lumea , din nimic , inclusiv cu parintii mei , ma enervez foarte repede , simt ca ma indeparatez totmai mult de mine , si plus de asta acum sunt bucuros peste 5 minute sunt trist , am fost la unmedic psihiatru si mia dat tritico ,zoloft
Ma trezesc cu aceleasi ganduri nenoricite cucare adorm ,simt ca nu pot sa imi controlez mintea ,
... medicul mia dat si depakine dar imi e frica sa il iau pentru ca am citit prospectul si am vazut ca este pentru epilepsie , dar imi e foarte frica sa nu dezvolt si eu aceasta boala din greseala ,mentionez ca eu nu am avut niciodata epilepsie , doar anxietate si dwpresie , si imi e foarte frica sa iau depakine , va ri sa imi spuneti parerea voastra , nu stiu ce sa fac daca sa il iau sau nu ! Va multumesc

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună seara, în loc de pa chine sau alte medicamente, sau alături de ele, medicul dumneavoastră ar fi trebuit să vă prescrie psihoterapie cognitiv comportamentala - Asta indiferent dacă depresia dumneavoastră este endogena sau exogena.
Cum înțeleg că el nu a făcut-o, vă recomand să căutați un psihoterapeut specializat în psihoterapie cognitiv comportamentala, care vă va ajuta prin terapie să renunțați la medicație, și mai mult de atât chiar - să vă echilibrați.
Toate cele bune!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum un an

Datorita demersului psihoterapeutic adecvat posibilele simpotome generate de sevraj vor fi cu usurinta depasite.
Intervenţia cognitiv comportamentala a depresiei este o forma de terapie structurata, practica si foarte eficienta. Aceasta forma de terapie abordeaza depresia si anxietatea prin identificarea si disputarea comportamentelor si a stilurilor de gandire, care cauzeaza si mentin simptomele, problemele.
adresa_web_filtrata /psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Depresia sau/si anxietatea necesita identificare timpurie si terapie, altfel poate deteriora viata persoanei, bucuria de a trai, afectearea capacitatii de munca, deteriorarea relatiilor interpersonale etc.
Actionati mai repede pentru a va trata simptomele pe care le manifestati, altfel dupa cum observati, acestea se pot croniciza si acutiza.
Sanatate si incredere!