ficat gras

Boli pancreatice si de ficat

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Sotului meu i s-a spus ieri in urma unui examen eco,ca are ficatul imbibat in grasimesi i s-a spus sa tina regim,dar nu i-a spus ce regim.Daca va rog ,imi spunetice tratament si ce regim sa ia pentru a scapa de aceste grasimi.Eu nu gatesc mincaruri grase.Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prima măsură în tratamentul vizînd ficatul gras este scăderea în greutate. De bază este un regim cu mai puţine calorii, fără grăsimi animale, dulciuri concentrate şi făinoase. Pe lângă acest regim alimentar este recomandată şi efectuarea de exerciţii fizice. Referitor la tratamentul medicamentos, acesta trebuie stabilit şi prescris doar de către un medic după efectuarea unui consult amănunţit şi după efectuarea unor analize

viorut

acum 12 ani

Buna ziua. Imi puteti spune va rog cam in ce consta regimul , adica ce mincaruri sint cu putine calorii.

Medic Epuran

acum 12 ani

În dieta hipocalorică alimentele consumate cu precădere sunt produsele vegetale (legume cât mai multe) întrucât acestea au un conţinut sărac în calorii. De asemenea puteţi consuma carne slabă (de pui, peşte), ciorbe fără adaos de făină, supe, paste integrale sau pâine de secara, ouă (fierte), lapte, iaurt.

CORIOLAN

acum 11 ani

Am avut si eu ficat gras.
In 3 luni nu am mai avut nimic.
Tine regim exclusiv vegetarian.
Ex: Diminata o felie de paine integrala cu fasole batuta sau lapte de orz cu musli.
Pranz: salata de cruditati.
Seara: salata de fructe.
Apa, un pahar la fiecare ora.
Este buna si cura cu apa adica dimineata pe stomacul gol beti un litru de apa curata, plata sau de izvor.
Fara cafea, alcool, tigari sucuri, lapte etc.
In 3 luni sunteti ca nou.
Tineti acest regim toata viata si nu mai auziti de doctor.
Multa sanatate!

Evitati consumul de medicamente! Provovoaca cancerul!