helicobacter pylori

Boli intestinale

Postata de Daniel940 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, se poate transmite helicobacter pylori de la o persoana infestata la alta daca aceasta mananca sau bea dupa cel/cea infectata?

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Helicobacter pylori poate fi transmis de la surse la receptivi prin:
1. modul direct, în condiţiile unui contact strâns, cu o igienă deficitară cum este cazul familiilor aglomerate, instituţiilor de asistenţă socială şi consumatorilor de droguri
2. modul indirect (datorită faptului că H. pylori este relativ rezistent în mediul ambiental), aerul, solul, obiectele, mâinile, alimentele şi apa contaminată fiind căi de transmitere care trebuie luate în consideraţie în cadrul prevenţiei

rodica355

acum 12 ani

Buna.Eu am luat tratament 7 zile(amoxicilina de 1g si Kp***ax de 500 mg)Cumas pute sti ca nu mai am aceasta bacterie.Eposibil sa o fi luat si cei din familie?Ce e de facut?Va multumesc pt raspuns

Butnaru Gabriela

acum 12 ani

Daca veti consuma preventiv si cel putin 3 luni doua produse de exceptie ce intervin si la cancere ,si sunt capsule bio , nu veti mai avea probleme.... este vorba de CORDICEPS si CHITOSAN 400 lei amandoua flacoanele si separat ulei din cereale care este 1,6 lei /capsule .pentru asimilare maxima, inlatura oboseala cronica , reinnoieste nucleul la celule..se iau cite 6 cp/zi in caz de metastaza, este 100 % natural.,fara regim, Ma puteti contacta la tf 0744 647420 sunt distribuitor autorizat si lucrez de 11 ani cu programe nutritionale. expediere colet prin posta dupa efectuarea platii. in 48 ore.il primiti. Sanatate maxima,, email [email protected]

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru a putea identifica H. pylori în organism se pot utiliza următoarele analize şi investigaţii:
1. Analizele de sange (apar anumite modificari datorită infecţiei cu H. pylori)
2. Testul respirator care se efectuează cu un aparat special calculând conţinutul de carbon radioactiv din aerul expirat (după ingestia unei soluţii care conţine molecule radioactive de carbon, carbonul radioactiv fiind eliberat atunci când această soluţie ajunge în stomac)
3. Analiza materiilor fecal prin care se detectează anumite proteine specifice asociate infecţiei cu Helicobacter pylori
Referitor la posibilitatea de a transmite această bacterie celorlalţi membri ai familiei, aceasta există în cazul familiilor aglomerate şi a unei igiene deficitare.
Ca recomandare aş enumera consultul unui medic şi efectuarea unora dintre analizele enumerate mai sus

AmeliaS

acum 10 ani

De tratamentul facut de Source Naturals cu brocoli mastic gum si colostrum ati auzit. Se zice ca este cel mai eficient tratament natural pentru HP

andreea

acum 9 ani

Buna.Si eu m-am luptat cu Helicobacter Pylori ani de zile si am facut tratamentul cu broccoli, mastic gum si colostrum timp de 4 luni de zile si de atunci nu mai am nici o problema.Cele pe care le-am luat erau produse de Swanson si le-am luat de pe site-ul ;www.medicaldistrict.ro, telefon 0747783342.Multa sanatate va doresc!