mi-a intarziat 14 zile menstruatia

Tulburari menstruale

Postata de MembruMobileApp303026 cu 8 ani in urma.

Buna. Va rog ajutati-ma cu un raspuns, sfat, ceva. 14 zile mi-a intarziat menstruatia si ciclul nu imi vine si nici nu sunt semne. Ultimul contact sexual neprotejat l-am avut in a 2a zi dupa ce mi-a trecut menstruatia. In ultimele luni mi-a venit aproximativ in aceleasi zile, 4-5-6. Dar in trecut mi s-a mai intamplat sa intarzie asa. Precizez ca am dureri de spate in partea stanga, medicul mi-a zis ca trebuie sa fac miscare (poate are vreo legatura durerea cu intarzierea). Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de o varietate de factori, inclusiv stresul, schimbarile in stilul de viata, anumite medicamente, problemele hormonale si desigur, sarcina. Daca ai avut un contact sexual neprotejat, exista posibilitatea unei sarcini, chiar daca acesta a avut loc in a doua zi dupa ce ti-a trecut menstruatia. Durerile de spate pot fi sau nu legate de intarzierea menstruatiei, insa este greu de spus fara o evaluare medicala.

In acest moment, cel mai bun sfat pe care il pot da este sa faci un test de sarcina. Daca rezultatul este negativ si menstruatia tot nu apare, cel mai bine ar fi sa te adresezi unui medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326