vezica urinara coborata

Afectiuni uterine

Postata de Liliana295636 cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Mama mea a avut prolaps uterin. La operatie dr a decis sa-i scoata uterul si ovarele. Problema este ca in urma operatiei, dupa un timp, a coborat vezica urinara.

Puteti sa ne recomandati un dr ginecolog din Iasi pt aceasta operatie??
Puteti sa-mi spuneti daca va fi o operatie care va fi iar prin taierea abdomneului sau doar i se va coase vezica., prin partea de jos ? Nu stiu sa ma exprim carect neac***a studii medicale.

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prolapsul vezicii urinare (cistocel) apare in conditiile intinderii tesuturilor, in timpul sarcinii, din cauza constipatiei sau a ridicarii de greutati ce solicita muschii pelvieni. chirurgia consta in refacerea vaginului. In cadrul acestei proceduri, medicul chirurg ridica vezica pana la pozitia normala si intareste muschii si ligamentele planseului pelvin.