VA ROG FRUMOS O PARARE

Afectiuni uterine

Postata de DianaAlex cu 12 ani in urma.

Mama mea a fost saptamana trecuta la medicul ginecolog sa-si faca niste analize, iar a doua zi a inceput sa o doara foarte tare jos.medicul ginec ia spus ca in afara de o ruptura de perineu nu vede nimic, dar trebuie sa astepte sa-i vina rezultatele la papanicolau. Mentionez ca ea nu a mai fost la ginec de aproape 11 ani. Imi este foarte frica pentru ea sa nu fie ceva grav, chiar daca medicul a zis ca nu vede nimic in neregula acolo inauntru. Ar putea fi fibrom, sau ceva la ovare?

Cu stima,
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

la medicul ginecolog a fost pentru un control de rutina sau avea simptome de dinainte de control? mai multe detalii despre ce ar putea fi poate primi in urma unui consult ginecologic, deoarece din informatiile scrise de dumneavoastra nu stim mai mult decat: ''o durere jos''.
aceasta durere este continua sau sporadica? apare numai in anumite momente ale zilei sau in functie de un efort anume? si ce anume inseamna jos mai precis?

va urez o seara buna

DianaAlex

acum 12 ani

Durerea spunea ea, a inceput sa o aiba in urma consultatie si de atunci o are aproape in continuu, doar ca uneori este mai intensa, alteori mai usoara. Ea spune ca o doare jos, probabil uterul sau vaginul cu tot cu burta.

Va multumesc, cu tot respectul

DianaAlex

acum 12 ani

la medicul ginec a fost pentru ca a inceput sa aiba ciclul neregulat, o luna ii vine alta nu, i sa spus ca este posibil sa fie din cauza faptului ca intra la menopauza. in afara de asta, nu stiu daca are vreo importanta dar inainte avea si o anexita si i sa spus la consult ca are si o ruptura de perineu, altele in afara de acestea nu au fost. sunt ingrijorata pentru ca inainte de acest consult nu avea dureri.