Va rog din suflet sa ma ajutati cu interpetaria unei analize papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de PavElena cu 10 ani in urma.

Mama mea si-a facut de curand un pap la care i-au iesit urmatoarele in neregula: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia
Anomalii ale celulelor epiteliale la care apare bifat ,,glandulare fara alta specificatie (AGC NOS).
Are recomandat tratament inflamator si colposcopie.
Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie ce inseama? Am facut deja programare miercuri ce vine la doctor dar pana atunci o sa stau extrem de stresata.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examenul citologic Papanicolau descrie modificari inflamatorii- pentru care a primi tratament antiinflamator; de asemenea, sunt descrise niste celule glandulare atipice( AGC)- motiv pentru care s- re comandat colposcopia ( metoda prin care se vizualizeaza la o scara mai mare suprafata colului uterin), etc). Asadar, testul Papanicolau nu este suficient pentru stabilirea unui diagnostic cert si complet.

PavElena

acum 10 ani

Ea are si un fibrom uterin, care a fost descoperit la ultima ecografie transvaginala iar la analiza de secretie vaginala ia iesit ca,, pe mediile de cultura s-au dezvoltat rare colonii de Streptococcus aglactiae (1+), celule epiteliale poligonale -rare, celule epiteliale rotunde-relativ frecvente, mai scrie in raport ca este si fibrina prezenta. Credeti analiza pap ar putea sa faca legatura si cu analiza de secretie? Va multumesc din suflet pentru raspuns si va doresc multa sanatate!