Va rog ajutor interpretare pap

Afectiuni uterine

Postata de PavElena cu 10 ani in urma.

De curand am efectuat o analiza pap si una de secretie si nu stiu exact ce inseamna. In pap mi-a iesit bifat doar celule endocervocale prezente, negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna si modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, ca observatie la pap scrie: Frotiu citologic cu celule de tip intermediar si superficial cu modificari celulare reactive, frecvente granulocite. Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
In secretie scrie - pe mediile de cultura s-au dezvoltat fecvente colonii de Streptococcus agalactiae(3+).
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde - rare
Clue cells - absente
Leucocite/PMN - absente
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - rare
Flora microbiana - normala

Raspunsuri (1)

Rosimo

acum 10 ani

Din pacate nu pot sa raspund cu o interpretare la analiza ta, dar as vrea sa recomand (din experienta) sa faci si un test HPV pentru a vedea daca ai sau nu o tulpina cu risc crescut. Testul PN nu verifica in nici un fel prezenta acestui virus responsabil de cancer de col uterin. Poti sa stai linistita doar dupa ce ai raspunsul negativ la ambele teste.

Vorbesc din experienta - la 36 de ani, la un an si 5 luni dupa un test PN bun am fost diagnosticata cu cancer de col uterin in faza 1 si a trebuit sa fac o histerectomie totala.

Din pacate in RO nu se mediatizeaza acest test, ar salva multe cazuri (inclusiv pe mine). Va recomand sa faceti acest test pe langa Papa-Nicolau, pentru linistea voastra. Imi pare rau ca nu am stiut de el mai devreme.