Uterul

Afectiuni uterine Hemostaza

Postata de Natalia43 cu 13 ani in urma.

Daca pe timpul sarcini nu a fost nici o problema minora sau majora,din ce cauza s-a extirpat uterul?Exista vreo diferenta intre histerectomie totala simpla pt hemostaza si histerectomie subtotala?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Raspunsul la prima intrebare banuiesc ca il stiti deja de la medic sau de pe biletul de externare, ca doar nu v-a extirpat uterul fara sa va spuna de ce! Sunt multe motive pentru care se efectueaza histerectomia, care reprezinta eliminarea uterului si colului uterin, cateodata si a trompelor. Histerectomia subtotala reprezinta extirparea uterului dar nu si a colului uterin (acesta ramanand, ramane si riscul de cancer uterin, foarte raspandit astazi, deci de face mai rar aceasta din urma).
Daca scrie pe bilet "histerectomie totala simpla pt hemostaza" inseamna ca vi s-au extirpat atat uterul cat si colul uterin in urma nasterii din cauza unei hemoragii imposibil de controlat. Adica la nastere ati sangerat atat de rau incat pentru ca sa nu muriti prin exsanguinare (pierdere de sange), au decis sa extirpe complet sursa sangerarii (uterul). Astfel s-a realizat hemostaza (oprirea sangerarii). Din pacate se intampla relativ frecvent, adica nu este ceva foarte rar ce vi s-a intamplat si nu are legatura cu faptul ca nu ati avut vreo problema in timpul sarcinii. Problema a aparut in momentul nasterii. Nu inteleg totusi de ce nu ati primit aceste explicatii de la medic (sau de ce nu ati intrebat).

Sanatate!

Natalia43

acum 13 ani

Multumesc!Asa este dar cine sa imi dea?Numai inteleg nimic!!!Pe bilet nu scrie ce si cum a scos...dar sincer nu am biletul...dar ce stiu adevarat ca pe fisa au scris histerectimie totala simpla pt hemostaza.Acum o saptamana am aflat ca de fapt s-a facut histerectomie subtotala.La cati am fost au tacut.Pshic numai inteleg!

Iuli

acum 13 ani

Biletul trebuie sa il aveti, nu se poate sa il pierdeti! Acolo scria in mod normal ce vi s-a facut. Oricum un control ginecologic si o simpla ecografie va pot spune exact ce s-a extirpat si ce nu.

Natalia43

acum 13 ani

Va multumesc ca sunteti foarte amabil si imi raspundeti.Pe bilet scrie histerectomie de hemostaza,dar ce au extirpat nimic.Ma repet histerectomia de hemostaza e una si aceeasi cu histerectomia subtotala?
O zi buna!

Iuli

acum 13 ani

Histerectomia e histerectomie. Hemostaza este motivul histerectomiei. Aflati de la medic daca este totala sau subtotala.

zenaida

acum 13 ani

Pai domnule doamna cred ca se refera daca pe acel bilet de externare nu trebuia specificat histerectomie subtotala......si este scris histerectomie de hemostaza!