uter septat sau bicorn - solutii

Afectiuni uterine

Postata de Alina557 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Ma numesc Cristina, am 31 de ani si de un an de zile nu reusesc sa raman insarcinata. In urma unei HSG cu rezultatul trompa stanga impermeabila, trompa dreapta partial permeabila mi s-a spus ca de fapt trompele nu au putut fi vizualizate din cauza uterului anormal (bicorn sau septat). Singura solutie recomandata a fost laparoscopia + histeroscopia operatorie.
Intrebarile mele sunt: nu exista nicio alta investigatie medicala neoperatorie ce ar putea lamuri daca uterul este problema si ce fel de uter este? Este adevarat ca in cazul unui uter bicorn sau septat este de preferat procedura operatorie de remediere inainte de a ramane insarcinata, acest tip de uter fiind unul cu risc foarte crescut de avort spontan/nastere prematura?
Multumesc foarte mult!

Raspunsuri (2)

Daniela

acum 12 ani

Este adevarat, eu am uter bicorn cu un sept de 1.5 cm si am fost sfatuita sa recurg la interventie chirurgicala inainte de a dori sa raman insarcinata. E cel mai bine asa, pt sanatatea copilului cat si a mamei...numai bine!

Alina

acum 10 ani

Buna, Daniela! Ai facut interventia? Astept nerabdatoare un semn de la tine. Multumesc!