Uter pseudodidelf, ectazii venoase pe uter

Afectiuni uterine

Postata de Cammi cu 12 ani in urma.

Buna seara, sunt Camelia, iar la ultimul control ginecolog mi s-a spus ca am uterul putin mai altfel decat ar fi normal(uter pseudodidelf e denumirea), ca mai sunt femei cu aceasta forma de uter dar mai putine si ca am ectazii venoase pe uter. Am fost intrebata daca mai sufera cineva din familie de varici si i-am raspuns ca mama, deci in concluzie am aceste ectazii venoase pe uterul meu cu o forma mai ciudata mostenite de la mama. Nu sunt sigura ce inseamna asta, mi-e frica ca o sa am complicatii la nastere, nu am mai avut nasteri pana acum, si imi doresc sa am cat mai curand. Initial am cerut o ecografie deoarece aveam dureri in zona pelvina si credeam ca ma dor ovarele, dar am aflat ca aceste dureri care se muta dintr-o parte in alta sunt de la aceste ectazii venoase si ca nu am voie sa fac prea mare efort si sa stau mult in picioare. Ma ia ca o sagetare cand ma intorc in pat sau vreau sa ma ridic. Ma intreb acum cum poate sa-mi apara asa deodata aceste ectazii, caci la ultima ecografie nu mi s-a spus sa am asa ceva. Are vreo legatura cu fibronul uterin? Sunt confuza si speriata. Va multumesc mult pentru raspunsul care il voi primi.

Raspunsuri (2)

Ani3

acum 11 ani

Buna ziua, varicele pe uter sunt intalnite rar, eu am 2, medicii specialisti au zis ca nu au mai intalnit asa ceva si e posibil sa fi aparut in urma sarcinii mari avute. Ei bine, sarcina nu a fost mare, dar eram eu mica...(luasem in greuate toata sarcina 22 kg.!!!) Recomandari am primit ca: sa ma feresc de frig, fiind mai predispusa la anexita, cistita, etc.,am observat ca am un fel de contractii in situatie de stress, efort fizic, sau frig. Nu au remediu aceste varice, inca exista riscul sa se sparga in timpul contactului sexual. Acum sper sa nu se intample asa ceva, iar alta optiune este sa scot uterul....cand ma hotarasc....nici nu ma gandisem la asa ceva... Deocamdata stau cuminte si m-am resemnat oarecum sa mai astept al doilea copil. Nu risc.
Iti recomand sa ai grija la efort, frig, multa sanatate iti doresc!

Cammi

acum 11 ani

merci pt raspuns, multa sanatate si tie!