Uter mărit cu fibroame la o virgină ?

Afectiuni uterine

Postata de Elly cu 9 luni in urma.

Bună ziua!
Ce i se face unei fete tinere, virgine, care are uterul mărit și cu fibroame?
Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Uterul marit si fibroamele (tumori benigne ale uterului) pot cauza simptome precum dureri pelvine, sangerari abundente si perioade menstruale neregulate. Tratamentul depinde de gravitatea simptomelor, varsta, dorinta de a avea copii in viitor si alti factori individuali.

Exista mai multe optiuni de tratament, care pot varia de la medicamente pentru gestionarea simptomelor pana la interventii chirurgicale. In functie de situatie, medicul ar putea recomanda urmatoarele optiuni:

1. Medicamente: Pot fi prescrise medicamente, cum ar fi antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau contraceptive orale, pentru a reduce durerile si sangerarile abundente.

2. Terapia hormonala: Exista medicamente care pot ajuta la reducerea dimensiunii fibroamelor prin reglarea nivelului hormonal. Aceasta poate fi o optiune inainte sau dupa interventia chirurgicala.

3. Miomectomia: Aceasta este o procedura chirurgicala in care se indeparteaza fibroamele, pastrand uterul intact. Acest tip de interventie poate fi indicat in cazul femeilor care doresc sa aiba copii in viitor.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-una-dintre-cele-mai-intalnite-afectiuni_17153

Elly

acum 9 luni

Mulțumesc!
Ca simptome, ar fi dureri suportabile în timpul menstruației și cheaguri uneori. Dacă aceste chisturi sunt necanceroase, nu se poate trăi cu ele?