uter hipoplazic si trompe obstruate

Afectiuni uterine

Postata de blondy18 cu 12 ani in urma.

buna ziua. in urma unui examen HSG medicul mi-a spus ca am uter hipoplazic si trompe obstruate de la emergenta.va rog sa ma ajutati si pe mine ..ce inseamna acest lucru?pot sa raman insarcinata in urma unui tratament?imi doresc foarte mult sa am un bebe...ajutati-ma va rog....

Raspunsuri (3)

cristina

acum 11 ani

Am hipoplazie uterina, dar am reusit sa am un copil...mai greu, dar... Acum mai vreu unul. Sper sa reusesc

cristina

acum 11 ani

Uterul infantil nu cauzeaza infertilitatea
Pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel fertilitatea. Spermatozoizii isi gasesc drum catre ovul si printr-un uter retrovers. Problemele de fertilitate care pot aparea nu sunt legate de pozitia fizica a uterului, ci de cauzele de ordin patologic, precum endometrioza sau afectiunile inflamatorii pelvine.

daniela.dulgheru

acum 11 ani

sant insarcinata ,am 3 saptamani si vreau sa fac chiuretaj medicul mi-a spus ca am uter hipoplazic si nu se poate pentru ca exista riscul de a nu mai ramane insarcinata. ce pot sa fac?