UTER FIBROMATOS

Afectiuni uterine

Postata de cristina497134906 cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA,
IN URMA UNUI CONTROL MI S-A SPUS CA AM UTERUL MARIT SI FIBROMATOS. M-A PROGRAMAT PESTE 2 SAPT LA UN ECOGRAF TRANSVAGINAL, BIOPSIE SIN IN URMA REZULTATELOR SA VA DECIDE TRATAMENT SAU OPERATIE. NU STIU CE SA FAC.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Fibroamele sunt tumori benigne ce apartin de tesutul muscular al peretelui uterin; aceste tumori inregistreaza o frecventa ridicata in randul femeilor. Ele pot deveni simptomatice- prin sangerari vaginale abundente , atunci cand se dezvolta inspre cavitatea uterina. Altele sunt asimptomatice, fiind identificate ecografic sau in urma consultului ginecologic.
E recomandata biopsia aestor formatiuni pentru diagnosticul cert- in special la femeile mai in varsta si, extirparea lor chirurgicala ( frecvent).

cristina497134906

acum 11 ani

MULTUMESC PENTRU RASPUNS