uter bicorn

Afectiuni uterine

Postata de alinaiacome cu 13 ani in urma.

as vrea sa stiu daca o persoana este diagnostica cu uter bicorn poate duce o sarcina la bun sfarsit?
persoana in cauza a pierdut o sarcina la 5 sapt. si are varsta de35 ani.

Raspunsuri (6)

adriana

acum 13 ani

Si eu am avut aceeasi problema cu uterul [spun am avut pt ca acum nu mai am uterul] dar din fericire am putut duce la capat o sarcina din 5.La 37 de ani am dat nastere la o minunatie de copil ce are acum 18 luni.Daca vrei mai multe informatii scrie-mi pe adresa de [email protected]

alinaiacome

acum 13 ani

va multumesc frumos.persoana in cauza este sora-mea.sper sa reuseasca si ea.poate are mai multe posibilitati fiind stabilita in canada.

tincu68

acum 13 ani

Eu am uterul impartit perfect in doua, am un baiat de 17 ani.Sarcina a fost pana la termen dar copilul a fost micut (2.45 kg ). Eu am aflat mult mai tarziu ca 2 utere perfact egale ca o "inimioara".Mult succes.
P.S. mie mi-a recomandat o separatie a acestor utere, astfel incat doar unul sa poata fi folosit, dar mi-a fost frica si deci totul e ca la inceput.

aliona

acum 13 ani

eu vrau sami spuna cineva daca uterul se lasa in jos eu am doi copii si am o durere mare si am senzatia ca mi sa lasat uteru ce sa fac in asa caz

tincu68

acum 13 ani

mergi la doctorul care te-a ingrijit pana acum, nu stiu cate saptamani de sarcina ai dar nu conteaza pentru nastere la terman sau spontana se poate intampla orice. Nu pierde timpul e vorba de copii tai si sanatatea ta!
Sa auzim vesti bune, Doamne ajuta!

ali_24

acum 12 ani

Si eu am fost la doctor a doua oara dupa ce am ramas insarcinata, pentru a-mi face o echografie.Si mi-a zis ca am aceasta problema *ca am uterul bicorn).Mi-a explicat ce inseamna si a zis sa nu imi fac probleme, doar sa am foarte mare grija sa nu fac efort prea mare.Bineinteles ca a doua zi dupa ce am fost la doctor, am inceput sa citesc pe forumuri tot felul de "aberatii", le-as zice eu, care m-au speriat foarte tare.Am intrebat intre timp si alte persoane care m-ar putea lamuri (ma refer alti medici) si am mai aflat si ca alte cunostinte au avut problema asta si ca nu trebuie sa imi fac griji atat de mari.Ci doar sa ammare grija!
Sunt in a 8-a saptamana de sarcina si ma simt foarte bine.Am calatorit si cu avionul, si nua m avut nici o problema.Doctorul mi-a prescris No-Spa si Duphaston.Eu sunt increzatoare si sper sa totul o sa fie bine.Pana acum a fost foarte bine.
O sa mai revin cu informatii cand o sa fac si urmatoarea echografie, asta fiind in a10-a saptamana de sarcina.
Parerea mea este ca daca ai grija, nu are ce as se intample.Si cred ca alte persoane care au scris pe forumuri ca au pierdut sarcina, nu cred ca au pierdut-o din aceasta cauza.Pur si simplu asa a fost sa fie.Poti sa pierzi sarcina si daca nu ai aceasta problema.