uter bicorn, retrovers etc

Afectiuni uterine

Postata de sncu cu 13 ani in urma.

la control si ecograf pelvin nu s-a observat nimic deosebit in legatura cu uterul, colul este deviat spre stg, exista posibilitatea sa am uter bicorn sau retroversiune, anteroversiune etc si sa nu se observe la ecograf si control? am citit ca doar la histerosalpingografie se observa cel mai bine, a descoperit cineva aceasta anomalie si la ecograf.

Raspunsuri (2)

Titiana

acum 13 ani

am facut histerosalpingografie acum 2 ani deoarece am vrut sa vad daca trompele sunt ok, si se vede foarte bine! la ecograf nu!
in 2010 am facut un ecograf 3 D la uter sa vad daca e ceva in neregula si abia abia s-a vazut ceva! pentru asta a trebuit sa fac histeroscopie si aveam 2 sinechii pe care mi le-a eliminat!
Ecograful nu vede !
histeroscopie!

sncu

acum 13 ani

multumesc :-((
acum astept sa vad daca am ramas insarcinata si daca nu o sa fac HSG-ul