urticanie/prurit vaginala

Afectiuni uterine

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

am 24 de ani si nu am fost niciodata la un ginecolog.Ar tb sa-mi fie si-mi este rusine la propriu si figurat dar multumesc lui D-zeu nu am avut probleme de genul avort ca sa fiu nevoita sa ma duc la o consultatie.De vreo saptamana am niste mancarimi in zona vaginala,in interior si ma ingrijoreaza tare mult ca nu mai trece(am citit undeva ca ar trece de la sine) si nici nu prea stiu ce tratament sa iau.Am mai avut odata prroblema asta si am luat p***anonol(parca)si mi-a trecut dupa un timp.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Momentan fac spalaturi cu ceai de musetel dar nu pare sa functioneze.Multumesc mult!

Raspunsuri (1)

vlad26

acum 15 ani

Draga mea, nu trebuie sa te duci la ginecolog doar pentru probleme foarte neplacute. Foarte bine ca ai avut grija si te-ai protejat impotriva unor sarcini nedorite. Vizitele la medicul ginecolog nu se fac pentru probleme rusinoase. Orice femeie matura care si-a inceput viata sexuala trebuie sa se duca la medic de doua ori pe an pentru a se asigura ca totul este in regula si in viitor poate deveni mama. Din simptomele descrise de tine, ar putea fi orice infectie vaginala. Iti recomand sa mergi la un laborator sa faci un test papanicolau si un examen de secretie iar cu rezultatul sa consulti un medic ginecolog pentru tratament. Pana nu stii exact despre ce este vorba, poti mai degraba sa agravezi afectiunea cu orice fel de tratament.