urgent un raspuns

Afectiuni uterine

Postata de sea cu 12 ani in urma.

am fost la ginecolog deoarece sunt casatorita de 7 ani si nu am ramas insarcinata nu ne-am protejat si nici nu am folosit anticonceptionale.Mi-sa facut o ecografie cu sonda in care mia iesit ca an chist ovarian stang de 7cm lama de lichid in saculetul douglas .am luat anticonceptionale yaz supozitoare indometacin si ciprofloxacina pastile dar nici un rezultat .Va rog mult ce inseamna lama de lichid in saculetul douglas si daca voi putea avea copii .Am facut testu papanicolau negativ si mi sa luat lama si am un fel de coci .rog raspuns urgent.multumesc

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Lama de lichid în sacul Douglas semnifică faptul că undeva în cavitatea abdominală există o inflamaţie. Această inflamaţie trebuie tratată, mai ales dacă este în sfera genitală. Netratată, această inflamaţie poate duce la sterilitate.

sea

acum 12 ani

va multumesc dar cum pot afla ce tratament pot sa iau doctorul nu mia dat nimic

Iuli

acum 12 ani

Mergeti la alt doctor atunci.

Medic Epuran

acum 12 ani

Într-adevăr, cum bime spune utilizatorul Iuli ar trebui să consultaţi un alt medic ginecolog pentru prescrierea unui tratament medicamentos

sea

acum 12 ani

am la alt doctor am facut o alta ecografie dar nu mia mai spus ca am lama de lichid in saculetul douglas pe cine sa cred

Anca

acum 10 ani

Buna ziua!
In 01.04.2013 am avut ciclu menstrual, iar in data de 14.04.2013 am avut un act sexual neprotejat, in data de 29.04-30.04.2013 ar fi trebuit sa imi vina ciclul menstrual si nu mi-a venit iar partenerul meu nu a ejaculat asa spune el... Am facut doua teste de sarcina si au iesit pozitive... sa inteleg ca sunt insarcinata de vreo 2 saptamani. Ce pot face ca sa nu fac chiuretaj... as putea lua vreun medicament care sa opreasca evolutia sarcinii? Va multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra.

roxana

acum 10 ani

in locul tau, m-as bucura ca sunt insarcinata, as pastra copilul si m-as bucura de el. copii sunt scopul nostru in viata. sper ca nu ai facut vreo p***ae...