trompe infundate?

Afectiuni uterine

Postata de rusca cu 14 ani in urma.

Buna ma numesc Raluca.Saptamana viitoare trebuie sa fac o analiza ca sa vedem daca am trompele infundate.A facut cineva asa ceva?Doare?Cum se face?Multumesc si sa auxzim de bine

Raspunsuri (5)

dalyna

acum 14 ani

Cred ca este vorba de salpingografie, adica radiografierea trompei uterine prin introducerea in spatiul din interiorul trompei ei a unei substante de contrast. Din cate am auzit aceasta procedura nu este durearoasa, ai sa resimti dureri usoare in zona pelvina ca cele de dinainaintea menstruatiei. Cam asta stiu eu, ideea este ca nu trebuie sa te ingrijorezi! Numai bine si succes!

acum 14 ani

Buna.Nu trebuie sa iti fie frica,am avut si eu trompele infundate si le-am desfundat,sa sti ca nu e dureros o sa simti dureri cum le ai la menstruatie.Eu prima data am facut foarte multe analize,dupa analize am facut ecograf si dupa aia am mers sa le desfund,dureaza circa 15min.asa a durat la mine,dar eu am facut in Italia .Multa sanatate si bafta.

mikmok

acum 14 ani

Buna Raluca,
Pentru trompele infundate iti recomand histerografie, acolo se vor vedea daca sunt permiabile sau nu. Daca da,atunci trebuie sa-ti indice niste instilatii care se fac 5 zile pe luna o anumita perioada de timp,cat decide medicul,dupa care iar se repeta histerosalpinografia ca sa se vada daca s-au desfundat trompele. Poti incerca desfundarea trompelor prin laparascopie. Oricum, daca te-ai decis sa incerci asa e bine, eu iti urez bafta si te astept cu vesti cat mai bune.

rusca

acum 14 ani

Multumesc mult pentru incurajari multa sanatate si sa auzim de bine1!

alina

acum 8 ani

Buna ziua,
aceeasi problema se pare ca o am si eu cu trompele infundate iar medicul meu mi-a recomandat sa fac instilatii utero-tubare.stie cineva in ce perioada a lunii se fac aceste instilatii?si totodata este necesara internarea?