Testul Babes Papanicolau - patologic

Afectiuni uterine

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Consider k acest test este f improtant ac***a in vedere k ne poate salva viata. Dra am si eu o intrebare: Nu ar trebui k acest test sa fie gratuit? K de aceea platim asigurari nu ? DAk nu e gratuit , care e costul lui?

Raspunsuri (25)

ANTONIA391448

acum 15 ani

eu voi face in curind acest test dar eu nul platesc.am adeverinta de la sot trimitere de la medicul de familie buletinul,mie mia spus medicul ginecolog sal fac nu lam cerut eu.

oana28399604

acum 15 ani

eu am facut testul papanicolau,costa 450 de mii,dar daca ai bilet de trimitere de la med de familie e gratuit

comentarii utilizatori

acum 15 ani

va rog sa interpretati urmatoarele rezultate ale NILM - frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliele sau malignitate. Prezenti nuclei hipertrofi.
- prezente celule epiteliele, PMN, bacili GRAM , celule miceliene nefilamentate si in curs de filamentare. va multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa stiu unde se poate face testul in galati cu un minim de cheltuiala

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Este foarte bun saitu.Am o scurcere foarte urata. Ce pot sa iau?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea are cancer de col uterin si a fost descoperit anul trecut in septembrie..intr-un stadiu final..a plecat in roma pt tratarea lui, dar degeaba..doctorii nu o vor mai opera, boala e veche si nu raspunde la tratament.acum nu se mai poate face nimic..o tin doar in morfina..nu mai gandeste, se comporta ca un copil..as vrea sa stiu daca e posibil ca si eu sa am boala ei, ac***a in vedere ca am 18 ani...multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am facut testul papanicolau si mi-a iesit clasa 3...este grav?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

care este cel mai bun spital(medic specialist) din bucuresti la care pot apela in legatura cu acest test papanicolau?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce inseamna rezulatatul agus la rezultatul papanicolau?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am facut testul Papanicolau si rezultatul a fost foarte bun. Va sfatuiesc dragi femei sa il face-ti macar o data pe an, m-ai ales dupa varsta de 40 ani. Nu este ceva dureros si nici costisitor. Am stat cu mare grija pane a venit rezultatul dar totul a fost bine.Va doresc mult curaj si sanatate .Va pup

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cat costa un test papanicolau???

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sunt insarcinata in 25 de sapt,am fost la dr meu ginecolog si acum ma pus sa fac testul babes papanicolau,sunt ingrijorata de faptul ca acum m-a pus sa il fac...ar putea sa fie vre-o problema(desi toate analizele au iesit f bine)pentru sarcina???
Va rog mult astept un raspuns!va multumesc anticipat

comentarii utilizatori

acum 15 ani

modificari reactive non neoplazice asociate cu inflamatie. cine poate sa mi traduca?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o prietena care a facut testul papanicolau si are programare la ginecolog peste o luna.Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca rezultatul e bun ?
Pe fisa de examinare scrie asa
localizare: exocol x pap x
endocol x
frotiu :satisfacator x tip frotiu clasic x

Modif. reactive - inflamatiei x

Frotiu inflamator si hemoragic, frecvente PMN, hematii,celule pavimentoase superficiale, intermediare unele cu usoare modificari reactive postinflamatorii,prezente celule endocervicale,NIL
asta e tot ce scrie.
imi puteti da un raspuns?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Rezultatul la testul papanicolau a fost: citodiagnostic - clasa II - celule cu semne de inflamatie dar fara semne de malignitate. Doctorul a supus ca e ok, sa stea linistita(mama), pe mine nu ma multumeste raspunsul si as dori o explicatie mai riguroasa daca se poate.Multumesc.

adriana24899153

acum 15 ani

Mergi la medic pentru analize mai complete. Poate fi o problema sau nu. Doar niste analize complete pot sa-ti dea un raspuns. Nu amana! Mergi la o clinica mare care are posibilitati de diagnostic moderne.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am facut in decembrie un test papanicolau.rezultatul a fost pap2 cu candida . am urmat tratamentul prescris (5 zile pimafucin) . As vrea sa stiu ce semnifica pap2 cu candida(eu stiam ca numai pap 1 e bine iar medicul mi-a spus ca totul e in ordine).trebuie refacute analizele?
Mai am o prietena care a facut si ea un control si medicul i-a zis ca are o inflamatie pe colul uterin(o pata rosie) nu a spus nici ca e pap 1 nici pap2.diagnosticul a fost exocervicita. nu stie exact ce inseamna asta ca nu i s-a explicat.a urmat tratament cu Flucoric,Lomexin crema si tantum rosa.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

tocmai am primit rezulatatul de al testul papanicolau dar nu inteleg termeni medicali ,frontiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna ,,modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflatia si mai spune ca frontiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice-vacuole,granule,minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociatre cu o inflamatie nespecifica..m poate ajuat ciineva sa imi spuna ce inseamna toate acestea,va rog !!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Rezultatul la testul papanicolau este;evaluareacalitatii frotiului satisfacatoare,prezente PMN,Rare hematii,frotiu cu modificari celulare benigne,candida a. rare,CIN I DISPLAZIE USOARA,CITODIAGNOSTIC BABES-PAPANICOLAU FROTIU CLASA 3.Diagnosticul final fiind colita mixta doctorul spune ca as putea avea o rana pe col sau o inflamatie si mia dat tratament ptr 2 luni de zile cu ovule Tergynan(o luna)si Cervugid o luna si spalaturi cu fermigin b.INTREBAREA MEA PTR DUMNEAVOASTRA:DIAGNOSTICUL ESTE GRAV ?NU INTELEG DE UNDE AS PUTEA AVEA RANA PE COL PTR CA AM 28 DE ANI DAR NU AM AVUT NICI O NASTERE SI NICI UN AVORT.DACA DUPA 2 LUNI APARE LA FEL SAU MAI RAU ESTE POSIBIL SA AM CANCER DE COL UTERIN ?ROG SA-MI RASPUNDE-TI URGENT.MULTUMESC

comentarii utilizatori

acum 15 ani

astazi am descoperit ca am o secretie galben-verzuie si cu un miros putin diferit. este grav? as dori sa-mi fac si eu testul papanicolau. dak o sa ma trimitere de la medicul de familie va fi gratuit sau va costa?daca da, cat? va multumesc anticipat si astept un raspuns!

Pag 1 din 2