Testul Babes Papanicolau - O investitie in sanatate

Afectiuni uterine

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

in urma testului papanicolau poti afla daca ai sida?vreau un raspuns urgent

Raspunsuri (5)

constantin5102798

acum 15 ani

Nu!! Prin testul Papanicolau se depisteaza cancerul cervical in stadii incipiente si prelevarea probei ptr. analiza se face de pe colul uterin.. Ptr.virusul imunodeficitar (HIV) care produce SIDA prelevarea probei se face din sange.

andrei178

acum 15 ani

Te poti duce la Spitalul V.Babes pentru un test rapid, acolo sigur se face si cred ca este si gratuit.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cat costa fratilor un test papanicolau?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Daca virusul VPH (vinovat de producerea cancerului de col uterin) este un virus cu transmitere sexuala, iar prezervativul nu protejeaza in totalitate deoarece nu acopera toata suprafata zonelor erogene,nefiind deci necesara penetrarea, cum afecteaza el barbatii? Clar, barbatii nu pot face cancer de col uterin! Se poate descoperii virusul intr-o analiza de sange? Ar trebui sa-mi cumpar un vibrator si sa raman singura in speranta ca anticorpii mei vor lupta cu virusul pentru ca eu sa pot avea din nou o viata normala????

ciocoiu1

acum 11 ani

de ce medicul meu de famile refuza sa imi dea un bilet pentru a face testul papa nicolau gratuit si tot imi spune mereu ca trebuie sa primeasca bilete de curand si ma anunta el - ce pasi trebuie sa urmez eu pentru a beneficia de acest bilet ,sincer ma gandesc sa mi caut alt medic de familie .