test papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de gabriela614 cu 15 ani in urma.

buna ziua rezultatul meu la papanicolau este frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna cu modificari celulare reactive asociate cu inflamatia , cu frecvente celule superficiale si intermediare in grupuri si izolate si relativ rare celule de tip parabazal si bazal izolate , cu usoara hipertrofie nucleara , cu normocromazie si rare binucleeri;frecvente celule glandulare endocervicale in grupuri si izolate, cu vascuolizari citoplasmatice ;relativ rare plaje de celule metaplaziate scuamos,tipice;PMN frecvente ;histocite relativ rare;flora microbiana frecventa ;citoliza abudenta. Se recomanda test Chlamdydia.Imi poate spune cineva daca reprezinta o urgenta pentru ca programarea la doctor o am abia in decembrie...Multumesc

Raspunsuri (1)

Dorina6899908

acum 15 ani

Asa o urgenta nu ar fi, doar daca nu ai simptome prea suparatoare de la Chlamydia { daca se recomanda analiza} care trebuie sa stii ca ,este cu transmitere sexuala. Dar nu am inteles care este valoarea Pn , stiu ca se exprima in cifre . De aceasta valoare depinde raspunsul la intrebare,daca este : 0, 1 sau 2 ,se poate astepta. Sanatate !