test papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de ANDRAPRI cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut testul papanicolau. toate au iesit bine, nu sunt leziuni sau infecti.
Concluzia testului a fost: Frotiu de tip inflamator-reparator.
Doctorul ginecolog a zis ca este normala o inflamatie la femeile active sexual. Si nu mi sa recomandat nici un tratament.
Intrebarea mea este daca intradevar nu ar trebui sa iau nimic?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prezenta statusului inflamator, in absenta florei microbiene, poate fi de cauza externa : contact sexual, folosire de tampoane interne, contraceptive , irigatii vaginale , si nu necesita tratament.

Tina

acum 10 ani

Buna ziua. In urma cu aproximativ 2-3 saptamani am fost la un control ginecologic la Medcenter. In urma analizei secretiei mi s-a depistat o infectie cu candida. Tratamentul pe care l-am primit a fost 10 ovule Cervugid si dusuri vaginale timp de 10 zile cu Tantum Rosa. Am facut deasemenea si un test Papanicolau, in urma caruia mi s-a depistat "frotiu de tip inflamator-reparator acut", pentru aceasta problema am primit un tratament cu Flamexin, timp de 5 zile. Mentionez ca tratamentul cu ovule si dusuri trebuie repetat si luna urmatoare inca 10 zile.
Am terminat primul tratament de zece zile cu ovule si pe cel de 5 zile cu flamexin, insa inca am dureri de burta in partea dreapta si o scurgere albicioasa, nu foarte abundenta. Trebuie sa ma intorc la medic pentru alt tratament sau sa astept si luna viitoare sa iau si a doua parte de tratament? Sunt normale aceste simptome chiar si dupa tratament?
Am uitat sa mentionez ca am 23 de ani si ca infectia cu Candida a aparut doar in analiza de secretie, nu si in Papanicolau.
Va multumesc si astept raspunsul dvs.