test papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de Bianca66104384 cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
azi am luat un rezultat facut la un test Papanicolau cu urmatorul rezultat
S) Clasificare Papanicolau CII/ CIII
(TBS) Frotiu satisfacator: C.S. + C.I. (celule superficiale si intermediare) + frecvente Celule Bazale Externe; Indice P.A. 27%, Citoliza (+), parakeratoza (++), Hiperkeratoza rare CS anucleate; Polimorfonucleare (+), Limfocite (+), Histiocite rare, CI cu Nuclei mariti de volum limita BNC (ASCUS) sau a diskariozelor usoare; Flora : mixta cocobacilara

C) Clasificarea Papanicolau CIII
(TBS) Frotiu satisfacator : Fond fibrino-mup***ad, Polimorfonucleare (++), Limfocite (+), Histiocite rare, Celule endocervicale aspect in limite fiziologice la usor hiperplazic sau aspect distrofic; Parabazale de remaniere cu aspect +/- imatur; celule metaplaziate (Metaplazie Terminala) si CI cu nuclei mariti de volum limita BNC (ASCUS) a diskariozelor usoare, sau moderate (ASC-H) uneori binucleate;

Flora Idem,
Concluzie : Frotiu inflamator, regenerativ, hipoestrogenic; HSIL

Recomandarea laboratorului ; In observatie,; reevaluare dupa tratament; investigatii suplimentare; suspiciune infectie HPV indusa;
Tratament : trofic si antiinflamator.

Ma puteti ajuta cu ceva recomandari sau puteti sa-mi cititi acest rezultat, cred ca nu este deloc satisfactor, am si rezultat de la secretie vaginala, dar acolo am inteles ca este totul ok.
Va multumesc

Raspunsuri (5)

iute

acum 15 ani

rezultatul nu este tocmai satisfacator ,asa este.Te-a vazut un ginecolog?ai dus rezultatul?daca ti-a dat tratament urmeaza-l cu sfintenie pentru ca nu e de glumit e vorba de o infectie iar papa nicolau III E CAM RAU.URMEAZA TRATAMENTUL SI MERGI DIN NOU SA VEZI CUM EVOLUEAZA .ASTEPT SA-MI SPUI CE TRATAMENT URMEZI .MULTA SANATATYE!!!!!!!!!!!

Gianini Stefanita

acum 15 ani

BUNA ZIUA , TOT CE POT EU SA TE SFATUIESC ESTE SA FACI O COLPOSCOPIE SI O BIOPSIE SI ATUNCI SE VA VEDEA MAI CLAR CE AI. EXISTENTA ACELEI HSIL NU ESTE PREA BINE DEOARECE ARATA POSIBILITATEA EXISTENTEI VIRUSULUI HPV,

VIRUS RASPUNZATOR DE APARITIA CANCERUL DE COL UTERIN. URMEAZA FOARTE STRICT TRATAMENTUL SI APOI REFA ANALIZELE TOATE DAR SI O BIOPSIE, ASTA CA SA TE LINISTESTI.
CREDE-MA CA STIU DIN PROPIE EXPERIENTA CEEA CE ITI SPUN
ITI DORESC SANATATE SI MAI CONSULTA SI UN ALT GINECOLOG PT. ORICE EVENTUALITATE. EU NU AM FACUT ECEST LUCRU SI AM IESIT DESTUL DE PROST.

serban georgiana

acum 12 ani

va rog imi puteti traduce si mie rezultatele la un test pap

prezenta frecventa celule epit.pavimentoase,interne izolate si grupate,flora abundenta frotiu tip 2 pap inflamat.tbs.Flora vaginala -bacili Doderlein,gram negativ Candida -prezent.MULTUMESC
U

anca

acum 12 ani

BUNA SEARA!AM PRIMIT RASP LA TESTUL PAPANICOLAU SI SCRIE:FROTIU MODERAT INFLAMAT (TBS).STIE CINEVA SA IL INTERPRETEZE?

andreea

acum 11 ani

am facut acum o spaptamana testu papanicolau
CII
FIVfroliu reactiv