test babes papanicolau

Afectiuni uterine

Postata de cristea3123818 cu 15 ani in urma.

Rezultatul testului este descris astfel:
-celule superficiale cianofile si orangeofile frecvente;
-celule endocervicale frecvente;
-metaplazie scuamoasa matura;
- PMN frecvente
Intrebarea mea este daca e necesar sa urmez un tratament sau daca trebuie facute si alte analize. Va rog sa imi explicati si mie descrierea acestui test.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

carmen630

acum 15 ani

buna.exact la fel am avut si eu rezultatul la un pap. si iata ce mi s-a spus: metaplazia nu reprezinta prima faza a cancerului( cum am gasit eu pe forum), motive de ingrijorare aveai doar daca era imatura.legat de celulele superficiale acestea se distrug si se refac singurele...dar ai o inflamatie in organism...si da, treb sa urmezi un tratamet.eu una treb sa fac o egografie, am o anexita cronica si apoi dna doc imi va prescrie un tratament.dar nu e nic grav, asta mi s-a spus chiar azi.

ioana

acum 10 ani

am facut papanicolau si mi-a iesit cervicita eroziva si metaplazie imatura ....e grav???? am programare pe 10 septembrie la ginecolog ..pana atunci astept un rasp de la voi