Ce inseamna acest rezultat?

Afectiuni uterine

Postata de Maria Tache cu 10 luni in urma.

Frecvente celule epiteliale superficiale și intermediare , frecvente bacili dorelin

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In general, "frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare ..." se refera la un test de examinare a frotiului cervical pentru depistarea leziunilor celulare precanceroase sau canceroase. Frecventa celulelor epiteliale superficiale si intermediare poate indica prezenta celulelor cervicale anormale, iar prezenta bacililor Döderlein (Lactobacillus acidophilus) intr-un numar crescut poate indica o infectie bacteriana a vaginului sau a colului uterin.

Este important sa va consulte un medic pentru a evalua rezultatele acestui test si pentru a decide daca sunt necesare alte teste sau tratamente suplimentare.

Este recomandat sa se efectueze regulat teste de screening cervical pentru prevenirea si depistarea precoce a cancerului de col uterin.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-patologic_1029
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/cervicita-cronica-rana-pe-col_1092

Multa sanatate!