Ce poate fi?

Afectiuni uterine

Postata de Maria Tache cu 10 luni in urma.

Mi-a ieșit la secreție vaginală frecvente pmn ,rari bacili gram negativ

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Aceasta este o situatie comuna, deoarece bacteriile vaginale sunt modificate in mod regulat in functie de starea de sanatate si de alte factori precum igiena intima sau activitatea sexuala.

PMN (neutrofilele polimorfonucleare) sunt celulele albe din sange care se confrunta cu infectiile, in timp ce rarii bacili gram-negativi sunt tipuri de bacterii care au proprietati speciale. Frecventa PMN-urilor in secretia vaginala si a rarilor bacili gram-negativi nu indica intotdeauna o infectie si poate fi un rezultat normal al lactic acidului si a bacteriilor sanatoase din vaginul dumneavoastra.

Cu toate acestea, ar fi bine sa consultati un medic ginecolog pentru a verifica starea de sanatate a vaginului si a elimina orice infectii sau alte tulburari care sa fie prezente. Medicul poate recomanda efectuarea unui test de cultura bacteriana, a unui test Pap sau a altor teste pentru a determina cauzele exacte ale secretiei anormale.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/semne-si-simptome-ale-afectiunilor-vaginale_10031
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/tipuri-de-infectii-vaginale

Va dorim multa sanatate!

Cata

acum 5 luni

Buna ziua, ma puteti ajuta cu un raspuns pana ajung la programare saptamana viitoare
Leucocite 10/camp
Celule epiteliale Pavimentoase frecvente
Cells nu se evidetiaza
Epiteliale rotunde rare
Trichomonas nu se evidentiaza
Levuri absente
Doderlein rari
Relativ frecventi bacili gram negativi
Streptococ absent
Candida absent
Klebsiea prezent