Pot schimba steriletul?

Afectiuni uterine

Postata de Maria Tache cu 10 luni in urma.

Am sterilet și mi sa deplasat ,am dureri de burtă și simt că niște înțepături pe sub burtă poate fi din cauza că sa deplasat ,mi sa recomandat extragerea steriletului ,am fost diagnosticata și polifibromatoza uterină mulțumesc , mai am voie să pun altul

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Daca aveti un sterilet care s-a deplasat si cauzeaza disconfort si dureri abdominale, este recomandat sa consultati un medic ginecolog cat mai curand posibil. Acestia pot evalua situatia si pot decide daca este necesara extragerea steriletului sau daca poate fi repozitionat corect.

Cu privire la punerea unui alt sterilet, este important sa discutati cu medicul despre optiunile disponibile si despre cea mai potrivita metoda contraceptiva pentru dumneavoastra, luand in considerare polifibromatoza uterina si orice alte conditii medicale pe care le aveti.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436