Pot trata fara interventie chirurgicla?

Afectiuni uterine

Postata de Maria Tache cu 11 luni in urma.

Mi s-au descoperit mai multe fibroame intramurale dintre care cel mai mare este de 1,5cm cu 1,3 cm , și încă unul subseros , calcificat și bine vascularizat de mărimea 4,33 cm/3,33 cm ,mi sa recomandat operație , și nu vreau să mă operez , vârsta 46 de ani ,se poate face tratament mulțumesc ,am avut menstruație dar mai puțin

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Daca ati fost diagnosticata cu mai multe fibroame uterine si vi s-a recomandat o interventie chirurgicala, este important sa discutati in detaliu cu medicul dumneavoastra pentru a intelege optiunile de tratament disponibile in cazul dumneavoastra specific.

Desi exista optiuni de tratament alternative pentru fibroamele uterine, cum ar fi terapia hormonala sau ablatia endometriala, eficacitatea acestor tratamente poate varia in functie de dimensiunea, numarul si localizarea fibroamelor. In plus, tratamentul conservator poate fi mai potrivit pentru anumite situatii, cum ar fi simptomele minime sau apropierea de menopauza.

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre toate optiunile de tratament disponibile si sa discutati despre beneficiile si riscurile fiecarei optiuni inainte de a lua o decizie. In unele cazuri, interventia chirurgicala poate fi cea mai adecvata optiune pentru a trata fibroamele uterine, mai ales daca acestea cauzeaza simptome severe sau exista riscul de complicatii.

Daca doriti si opinia altui medic ginecolog, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-una-dintre-cele-mai-intalnite-afectiuni_17153
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/embolizarea-fibromului-uterin_9939

Va dorim multa sanatate!