Complicatii de la polipfibromatoza?

Afectiuni uterine

Postata de Maria Tache cu 11 luni in urma.

Mi sa oprit menstruația și în continuare am dureri de burtă și mijloc , menționez că am fost diagnosticata cu polifibromatoza , am și bufeuri , vârsta 46 de ani , s-ar putea fi de la polifibromatoza uterină ,nici menstruația nu a fost ambienta , mulțumesc

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Daca ati fost diagnosticata cu polipfibromatoza uterina si intampinati simptome precum oprirea menstruatiei, dureri de burta si mijloc, bufeuri, acestea pot fi asociate cu aceasta afectiune. Polipfibromatoza uterina se refera la prezenta fibroamelor uterine, care sunt tumori benigne care se dezvolta in tesutul muscular al uterului. Aceste tumori pot provoca simptome variate, cum ar fi menstruatie abundenta, dureri abdominale si disconfort pelvin, dar fiecare caz este unic si simptomele pot varia de la o persoana la alta.

Este important sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare si pentru a discuta simptomele pe care le experimentati. Medicul poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi ecografia pelvina sau alte investigatii, pentru a confirma diagnosticul si pentru a evalua starea ta actuala.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-una-dintre-cele-mai-intalnite-afectiuni_17153
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/embolizarea-fibromului-uterin_9939

Va dorim multa sanatate!