Sunt in dilema,cineva care a trecut prin așa ceva?

Afectiuni uterine

Postata de Eu cu o saptamana in urma.

Buna ziua.Mi s-a găsit un fibrom și nu știu ce să fac ,sa fac operatie normala sau embolizare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Depinde de dimensiunea fibromului, locatia acestuia, simptomele pe care le aveti, dar si planurile de a avea copii in viitor. Ambele metode de tratament au avantajele si dezavantajele lor.

Operatia poate indeparta fibromul complet, dar poate sa includa un timp de recuperare mai lung. De asemenea, exista riscul complicatiilor in timpul sau dupa operatie. Daca operatia este extinsa, poate afecta fertilitatea.

Embolizarea fibromului uterin este o procedura mai putin invaziva, cu un timp de recuperare mai scurt. Cu toate acestea, unele studii sugereaza ca poate exista un risc mai mare de repetare a fibromului dupa embolizare.

Cel mai important este sa discutati cu medicul dvs. toate optiunile și sa va informati bine inainte de a lua o decizie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-una-dintre-cele-mai-intalnite-afectiuni_17153
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin-una-dintre-cauzele-infertilitatii-feminine_16900