sunt bine?

Afectiuni uterine

Postata de telo cu 12 ani in urma.

Buna ziua ,am fost astazi la un control,iar in urma unei echografii transvaginale mi s/au depistat doua chisturi,unul intramural de 0,83 cm si unul de 0,81 cm.as dori sa stiu daca fibromul si chistul sunt acelasi lucru ,pt ca, d/nul doctor imi spusese la controlul trecut de un fibrom .Va multumesc

Raspunsuri (1)

beatrice1234

acum 12 ani

Buna. Exista o mare diferenta intre un chist si un fibrom.Chistul ovarian apare datorita procesului lunar care are loc la nivelul ovarelor, si anume ovulatia. Chisturile sunt in marea majoritate a cazurilor formatiuni benigne de la nivelul ovarelor.Spre deosebire de chist, fibromul uterin este o masa celulara ce se dezvolta la nivelul uterului. Fibromul se poate dezvolta in interiorul cavitatii uterine, la exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia.Fibromul este o fomatiune tumorala dar nu maligna(canceroasa).Trebuie tratat in momentul in care creeaza probleme.Iti recomand controale periodice la ginecolog.In cazul chisturilor, nu ti face griji deoarece ele se resorb in urma tratamentului.