singerari

Afectiuni uterine

Postata de sicodi cu 10 ani in urma.

In urma cu 1 luna (04.10.2013) am facut un raclaj deoarece am avut sange in uter. Diagnostic: metroragie in climax - acum observ pe absorbant din nou scurgeri de sange. As dori sa stiu care ar fi cauza si ce ar trebui sa fac. Va multumesc mult pt. sfat cat si pentru explicatia examenului histopatologic anteriro trimis. Inca o data, multumiri pt. promptitudinea raspunsurilor.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Cauzele posibile de sangerare in menopauza sunt: atrofia de endometru (subtierea mucoasei uterine).
tratamentul substitutiv hormonal, polipi uterini necancerosi, hiperplazia endometrului (ingrosarea mucoasei uterine), care netratata poate determina cancer uterin, cancerul uterin.
Alte cauze de metroragii in climax:
Infectii ale uterului si colului.
Boli medicale, afectiuni tiroidiene.
Medicamente, de exemplu, anticoagulante.
Alte cancere.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog-singurul in masura sa va lamureasca pe deplin.