Scurgere maronie intre menstruații,ce poate fi?

Afectiuni uterine

Postata de Maria201 cu un an in urma.

Buna. Am avut un contact sexual neprotejat in data de 30.03,iar pe 06.04 mi-au apărut niște pete maronii pe chiloți. Ultima menstruație a inceput pe 18.03. Credeți ca e posibil sa fie vorba de o sarcina?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Petele maronii pot avea si alte cauze, cum ar fi dezechilibre hormonale sau infectii, insa pot aparea si in timpul sarcinii. De aceea, este important sa faceti un test de sarcina.

Daca testul este pozitiv, ar trebui sa va programati la un consult prenatal pentru ingrijirea medicala necesara.

Daca testul de sarcina este negativ, dar petele maronii persista ar trebui sa consultati un medic ginecolog pentru evaluare suplimentara si tratament.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282