sarcina extrauterina

Afectiuni uterine

Postata de ykr cu 12 ani in urma.

sarcina extrauterina influenteaza pozitiv / poate fi depistata cu testul de sarcina ???

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Diagnosticarea unei sarcini extrauterine este asigurată prin următoarele examene:
1. examenul clinic ginecologic care este esenţial pentru diagnostic
2. analize de sânge prin dozarea în plasma sangvină, a hormonului specific al sarcinii, hormonul corionic gonadotrofic (HCG)
3. efectuarea unui test de sarcină prin efectuarea acestuia determinându-se nivelul urinar al gonadotropinei corionice umane (HCG) ale carei niveluri serice cresc în sarcină
4. ecografia care poate pune în evidenţă o activitate cardiacă embrionară în afara uterului

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

ne-ati putea scrie cum ati ajuns la concluzia ca puteti avea o sarcina extrauterina? daca este vorba despre dureri, in afara de acest tip de sarcina, mai exista si alte afectiuni cu aceeasi simptomatologie.
primul pas, daca aveti motive sa credeti ca poate fi o sarcina, chiar si extrauterina, ar fi sa utilizati un test de sarcina.

va urez o zi buna

Mitzik

acum 12 ani

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare...am fost diagnosticata cu ovare polichistice si uter retrovers, ce inseamna uter retrovers? Exista posibilitatea sa nu raman niciodata insarcinata din aceasta cauza?

michelle30

acum 10 ani

ajutati-ma cu un sfat!!!mi-am facut doua teste de sarcina la distanta de 2 zile intre ele si amandoua la inceput se fac doua dungi rosii (cea de sus accentuata, iar cea de jos putin abia roz), iar dupa vreo 3-4 min, liniuta de jos care era roz pal dispare..problema este ca e perioada menstruatiei acum la mine si sangerez putin, nu ff mult... ajung la medic abia peste 2 sapt..ce sa fac???oare sunt insarcinata? sau nu?ne dorim ff mult un bebe....:(((( multumesc!!