sangerari in timpul tratamentului cu anticonceptionale

Afectiuni uterine

Postata de andreea32435081 cu 10 ani in urma.

Buna ziua ,am 22 de ani si am cativa ani de cand urmez tratementul cu anticonceptionale desorelle in primele luni mi a fost bn cu ele si nu am avut nici o problema,apoi dupa o pauza de 3 luni cand am inceput sa le reiau au inceput problemele ,in prima luna am avut un spoting discret dupa ce am luat a 14a pastiluta,am fost la medic si mi a spus ca e ceva normal...in a 2a luna tot asa ....acum la a3a luna de cand le i au vreau sa zic ca deja sangerez ca in prima zi de ciclu ....si totusi mai am inca 7 pastilute....ce sa fac...ca nu mai am idee ce se intampla cu mn?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sangerarile intermenstruale pe durata tratamentului cu anticonceptionale sunt normale in primele 6 luni, ele fiind explicate de acomodarea organismului la noul nivel hormonal. Daca aceste sangerari persista sau devin mai abundente dupa aceasta perioada , este recomandat sa consultati medicul ginecolog in vederea schimbarii tipului de anticonceptionale.

andreea

acum 9 ani

buna sunt foarte ingrijorata iau anticonceptionale de 1 an jumate si nu am mai patit ce m-i sa intamplat acum 5 zile am avut un contact sexual cu iubitul meu si ne-am protejat dar din pacate sa rupt prezervativu dar pastila o luasem inainte de contactul sexual iar akm 2 zile am uitat sa iau pastila si am luat-o de dimineata iar seara am luat-o pe cealalta iar a treia zi mia venit menstruatia si m-am speriat pentru ca mai am inca 7 zile de luat pastile asta ce inseamna daca mia venit menstruatia in timpul anticonceptionalelor ca sunt insarcinata?