RG-Uter fibromatos

Afectiuni uterine

Postata de GABRIELA397877 cu 12 ani in urma.

Am41 de ani, ma numesc Gaby si am facut ecografie; am uterul cu dimensiuni crescute 7/10/11 cm, 4 nodului de max.4 cm, cu semnal doppler prezent, neomogen, contur neregulat, fibromatos. La data ecografiei era cu 5 zile inainte de ciclul mestrual si luam Duphaston din ziua de 16-a a ciclului anterior timp de 10 zile. Problema dimensiunii lui sa fie de la Duphaston sau de la ciclu? Ar trebui sa fac hiserectomie? Dar pana atunci ce anticonceptionale sa iau? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Duphaston este un progestativ , utilizat in hemoragii disfunctionale (cauzate de un dezechilibru hormonal ), tratamentul endometriozei,fibrom, sindrom premenstrual, in terapia de substitutie estroprogestativa pentru femeile aflate la menopauza
Fibromiomul uterin necesita o evaluare din partea unui medic ginecolog, caruia ii veti comunic ecografia efectuata, cat si celelalte investigatii anterioare pentru a urmari cresterea in dimensiuni a fibromiomului uterin.

mihai florentina

acum 12 ani

Buna gabriela.Esti mult prea tanara pt histerectomie.Acesta iti afecteaza vascullarizarea vaselor si menopauza iti poate aparea mult mai repede decat este normal.Iti recomand embolizarea ! Il poti contacta pe dr Rares Nechifor,unul dintre cei mai buni radiologi interventionisti.iti trimit un link despre in care vei gasi mai multe date despre embolizare si cum poti lua legatura cu dl.doctor.
http://www.drnechifor.ro/Dr_Nechifor_WebSite/Welcome.html

mihai florentina

acum 12 ani

Buna Gabriela.Esti mult prea tanara ca sa faci histerectomie.Aceasta are multe riscuri dupa.mai les paritia menopauzei mult mai repede decat este normal.Iti recomand cel mai bine embolizarea.Cel mai bun dr radilog interventionist este dr. Rares Nechifor.Iti voi trimite un link in care vei gasi mai multe date despre embolizare si cum il poti contacta pe dl dr.Multa sanatate!

http://www.drnechifor.ro/Dr_Nechifor_WebSite/Welcome.html