recuperare post operatorie fibrom uterin

Afectiuni uterine

Postata de iulia162 cu 15 ani in urma.

in data de 18 martie mama a fost operata de fibrom uterin (histerectomie completa). LA aproximativ 2 saptamani dupa operatie au aparut niste dureri constante si destuli de mari in partea de jos a abdomenului si in stinghia piciorului drept. Deasemeni acum o doare si cand sta in picioare cat si in pozitia intins sau sezut.
Ce poate fi sau este normal?

Raspunsuri (50)

acum 15 ani

Buna,

40% dintre femeile care sunt tratate prin Histerectomie se confrunta cu stari febrile sau sangerari postoperatorii.
Dupa interventie pot aparea dureri pelviene, dureri de spate - care pot persista sau dificultati la urinare.
Durerea pelviana este intalnita la multe paciente, dar acest lucru nu inseamna ca ea nu poate anunta anumite probleme!
La 4-6 saptamani dupa interventie este recomandat un control medical; in cadrul acestui control ii puteti expune medicului situatia mamei Dvs. pentru a fi cu adevarat linistita.
Chiar daca anumite dureri sunt intalnite in mai multe cazuri, nu intotdeauna sunt normale.

Numai bine!

iulia162

acum 15 ani

Dar primele doua saptamani dupa operatie s-a simtit chiar foarte bine si dintr-o data a inceput sa aibe simptomele descrise in primul post.

Georgiana151130460

acum 15 ani

si eu am fost operata tot cu extirparea organelor genitale si am aceleas dureri si cauza este urmatoarea:am fact aderente de la ridicat,dar poate sa le faca corpul fara sa fi depus efort. sanatate.

aurel18135967

acum 15 ani

la ce te referi cand spui "aderente"?

jenny

acum 14 ani

am fost operata de fibrom uterin subseros,sunt externata de 4 zile,pe timpul internarii am avut scurgeri usoare de sange de culoare maro,acum de cand sunt acasa scurgerile sunt putin mai abundente si de culoare mai deschisa,rosiateca,e normal?mentionez ca nu am nici o durere

Ella

acum 13 ani

da, este normal ca acest sange rezidual sa se elimine mai ales dupa ce tubul de drenaj a fost scos.
Sanatate si numai bine!

MITRUTA

acum 13 ani

SI EU AM FOST OPERATA DE FIBRPM UTERIN SI AM DURERI SI ACUM CIND IMI TRECE

Corina

acum 13 ani

mama mea este operata de fibrom de doua saptamani, nu are dureri abdominale insa cat timp a stat la spital a avut scurgeri maronii...doctorul a spus ca sunt normale...
Intrebarea mea este cam cat tim v-a luat sa ve recuperati complet, adikabsa va simtiti ok, sa aveti putere, sa umblati bine...???
Mama se simte slabita...

denisa78

acum 10 ani

Mama azi a fost scoasa de la terapie intensiva si se simte foarte slabita..sincer nu stiu ce sa fac.mie fria sa nu pateasca ceva:(

Doinita

acum 9 luni

Buna acum am ajuns acasa sunt ooerata de 4 zile e normal sa fii slabita sunt ooerata in viena si doctorii de aici miau spus ca curgerile pot dura saptamani daca nu are temperatura si stare de voma e normal durerile si slabiciunea

EMILIA

acum 13 ani

sunt operata de fibrom mi_au scos tot ,am plecat din spital cu 50 de kg si am pus intr_o luna doar 2 kg .Trebuie sa avem rabdare si sa fim optimiste.

jeni2

acum 13 ani

Intrebare:dupa o histerotomie in cit timp se resorb suturile de la bont uter?

Raspuns marcat ca abuz
Vezi raspunsul
irina

acum 13 ani

cat timp dupa operatie trebuie sa stea la pat?sau sa nu depuna efort?

monica

acum 12 ani

eu ma pregatesc de aceasta interventie ,,,si mi-e foarte frica nu stiu cum o sa fie dar sper sa fie bine ..... va doresc la toate sanatate

vasilica 47 ani

acum 11 ani

sant operata de 2saptamani si am dureri mari an partea dreapta si ma ustura cand urinez este normal am uitat sa scriu mia facut histerectomie va multumesc

Liliana

acum 11 ani

Mama mea este operata de fibron de acum 4 ani dar acum are dureri in vagin este normal?

Adriana G.

acum 10 ani

As vrea sa transmit tuturor femeilor ce trebuie sa se opereze de fibrom ca un trebuie sa le fie frica.Eu am avut fibrom de 6 cm si m-am operat cu laser.Totul a fost bine.Mergeti la control cat mai des pentru ca este foarte important pt.noi sa detectam la timp daca avem o problema.Recuperarea depinde de fiecare dar in principiu 2 -3 saptamani dureaza sa reluati activitatea normala.Si eu am avut emotii dar cu credinta si optimism trecem peste toate.Va doresc sanatate si numai bine.Adriana

Utilizator21632219372

acum 2 ani

Ati mai avut probleme pe parcursul anilor? Daca ai mai multi fibromi este posibila operatia cu laser sau trebuie facuta operatie clasica?

loredana

acum 10 ani

si cum a decurs operatia pas cu pas m ar interesa daca imi poti povestii te rog AdrianaG.?
LUNA VIITOARE MA OPEREZ SI EU tot cu laser si tot de 6cm am fibromu.multumesc

roxana

acum 10 ani

Salut feteee!! M-am operat pe 22 ianuarie anu asta. Practic, inca snt in concediu medical acasa...ma recuperez..:) am avut fibromul de 6cm pe 5cm p partea posterioara a uterului. E de mentionat ca fibromul crestra ca FatFrumos knd l-am descoperit. Medicul mi-a dat sa iau Esmya inca din decembrie una pe zi. Iau si acum, ca sa nu imi vina menstruatia pentru ca uterul e inca afectat. Operatia a fost ca la cezariana, pe abdomen deschis. Recuperarea e usoara si sincer nu ma asteptam. Adica nu recomand laserul ptr 6cm. Recidiveaza si tot acolo ajungi. But...who knows..? In orice caz, am avut sangerari dupa operatie, dar nu cn stie ce, asts dupa ce mi-a scos drena. Am avut si sonda, toate cele. Ca anestezoe, am avut rahi combinata cu totala. Sunt 2 tipuri de rahi, iar eu nu am avuto pe cea unde nu ai voie sa misti cand te trezesti :) deci a fost in regula. Mi-a refacut in aceeasi interventie si uterul bucatica cu bucatica. Si bonus, am primit din partea echipei, poza cu ceea ce am fatat :)) eu am fost f zambareata si cu glume, asa ca ba dau un sfat: ORI CA VA E FRICA, ORI CA NU, TOT AIA SE INTAMPLA, ASA CA MACAR STATI RELAXATA, nu de alta, dar sa nu complicati totul cu vreun atac de panica ...

Pag 1 din 3