Rana pe col+Candida

Afectiuni uterine

Postata de Ema28 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Numele meu este Ema,am 28 de ani si de curand in urma unui control ginecologic mi-a fost descoperita o rana pe colul uterin.Am facut testul Papanicolau si un test lama in urma carora mi s-a spus ca am o infectie de gradul 4,candida mai exact si mi s-a prescris tratament.Acum problemele mele trebuie luate pe rand,deoarece m-am prezentat la medic in urma unor dereglari ale menstruatiei,iar Dl.Dr. la care am fost mi-a prescris initial Dophaston pentru a-mi provoca menstruatia.Apoi au venit restul testelor si mi-a comunicat cele scrise mai sus.Intrebarea mea este:Dupa ce voi avea menstruatie sa urmez tratamentul pentru infectie prima oara sau pentru rana?Problema este ca locuiesc intr-un oras mic,unde medicii specialisti sunt putini si deocamdata nu am resursele necesare pentru a apela la un medic din alta localitate,de aceea va intreb pe dv.,deoarece sunt putin speriata si ingrijorata.Tin sa mentionez ca azi am terminat tratamentul de 5 zile cu Dophaston,am dureri abdominale intense si nu prezint scurgeri vaginale cu miros deosebit sau arsuri iar viata sexuala e in"stand-by".
Va multumesc anticipat,Ema

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Cred ca in primul rand ar trebui tratata cauza. Candida fiind una dintre cauzele producerii unei rani, pe colul uterin. Apoi va urma cauterizarea ranii,daca in urma tratamentului a ramas la aceeasi dimensiune.

Ema28

acum 13 ani

Dl.Dr la care am fost acum nu a putut determina ce a aparut intai,rana sau infectia,deoarece in urma cu aprox 7 sapt. am fost la o doamna doctor deoarece aveam scurgeri maronii intre menstruatii,iar dansa mi-a prescris antibiotice si medicamente antiinflamatorii,fara,insa,a-mi spune ceva de vreo rana sau infectie...Dupa ce am urmat acel tratament nu am mai avut menstruatie si asa am ajuns la acest domn Dr.
Problema care ma ingrijoreaza acum este faptul ca trebuie sa mai astept cel putin 7 zile pana voi avea menstruatie si pana va trece pentru a incepe tratamentul cu ovule si spalaturi vaginale prescrise de medic...Par a fii o multime de probleme ingrijoratoare carora nu stiu in ce ordine sa le dau prioritate.
Va multumesc,Ema