Pot lua pastile de a2 zi?

Afectiuni uterine

Postata de catalinnaandrei cu 10 ani in urma.

Buna seara. Azi am avut contact neprotejat,iar iubitul meu si-a dat drumul in mine. eu am facut un avort la 3 sapt de sarcina acum 2 luni jumate,iar la controlul de dupa mi s-a pus diagnosticul de BIP si vaginita,insa nu am putut respecta tot tratamentul..Menstruatia mi s-a terminat ieri,a fost a2a dupa avort,si in primele 3 zile au fost doar cateva picaturi de sange mai mult spre maro,dupa care 5 zile a fost normala..pot ramane insarcinata ?as putea lua pastila de a2a zi?imi puteti da un raspuns,va rog,nu vreau sa mai fac inca un avort.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Riscul de sarcina este destul de mic ac***a in vedere ca nu sunteti in perioada fertila. Pentru siguranta, puteti administra totusi, anticonceptionalul de urgenta.

catalinnaandrei

acum 10 ani

Multumesc mult pentru raspuns!Mai am o intrebare.Ieri dupa actul sexual a curs putin sange,care ar putea fi cauza?

mary321

acum 8 ani

DACA IEI CONTRACEPTIA DE URGENTA NU RAMAI INSARCINATA. INCEARCA SA NU INTARZII MAI MULT DE 3-5 ZILE.